Uppdrag

Vinge företräder Main Capital och Björn Lundén vid förvärvet av Aprello

30 januari 2025

Vinge har företrätt Björn Lundén, en leverantör av mjukvarulösningar för redovisning och finansiell administration, i samband med förvärvet av Aprello AB (”Aprello”). Det strategiska förvärvet kompletterar Björn Lundéns tillväxtstrategi på den europeiska marknaden för mjukvara för finansiell administration.

Aprello, grundat 2017, är specialiserat på att utveckla mjukvarulösningar för årsredovisning och skattedeklarationer och vänder sig till såväl skatte- och redovisningsbyråer som små och medelstora företag i Sverige. Aprello fokuserar på användarvänliga lösningar och erbjuder funktioner som smarta mallar, digitala förvaltningsberättelser, e-signering och steg-för-steg-vägledning.

Vinges team bestod av Filip Öhrner, Maria Dahlin KolvikAlexander Rüdén (M&A), Martin Boström (GDPR) och Felizia Wiker (IP).

Relaterat

Vinge har företrätt Egetis Therapeutics i samband med en riktad nyemission

Vinge har företrätt Egetis Therapeutics AB (publ) (”Egetis Therapeutics”), noterat på Nasdaq Stockholm, i samband med en riktad nyemission varigenom Egetis Therapeutics tillfördes cirka 183 miljoner kronor före transaktionskostnader.
6 oktober 2025

Vinge arbetade med fonder rådgivna av Agilitas vid förvärvet av Vivicta (tidigare Tietoevry Tech Services), inklusive vid emissionen av seniora säkerställda obligationer och ingåendet av en supersenior RCF

Vinge, tillsammans med O’Melveny som lead counsel och Avance, har arbetat med fonder rådgivna av Agilitas Private Equity LLP (“Agilitas”), ett paneuropeiskt private equity-bolag inriktat på medelstora företag, i samband med deras förvärv av Vivicta.
3 oktober 2025

Vinge har biträtt Hansa Biopharma i samband med en riktad nyemission om cirka 671,5 miljoner kronor

Vinge har biträtt Hansa Biopharma AB (publ) i samband med en riktad nyemission varigenom bolaget tillförs cirka 671,5 miljoner kronor före transaktionskostnader.
3 oktober 2025