Uppdrag

Vinge företräder M42 i samband med förvärvet av Diaverum från Bridgepoint

22 maj 2023 M&A

Vinge företräder M42, ett Abu Dhabi-baserat teknikbaserat hälsovårdsföretag, i samband med dess förvärv av Diaverum AB. M42 är ett globalt ledande företag inom hälso- och sjukvård.

Diaverum är för närvarande världens tredje största leverantör av dialystjänster, verksamt i 23 länder, med 440 kliniker och över 13 000 anställda. Förvärvet av Diaverum innebär en betydande utvidgning av M42:s globala geografiska närvaro, vilket gör det möjligt för företaget att introducera relevanta hälsovårdstjänster och hälsotekniska lösningar på nya marknader samtidigt som det ytterligare förbättrar sitt njurvårdserbjudande i GCC. Transaktionen som är föremål för sedvanliga fullföljandevillkor förväntas slutföras senare under 2023.

Vinges team bestod av Matthias Pannier, Stina Bengtsson, Christoffer Nordin, Josefin Lanker och Josef Groow.

Relaterat

Vinge har företrätt Morrow Bank AB (publ) i samband med bankens försäljning av delar av MedMera Bank samt försäljning av NPL-portföljer

Vinge har företrätt Morrow Bank AB (publ) vid avyttringen av delar av MedMera Banks verksamhet till ett ledande globalt kreditinvesteringsbolag. Avyttringen är strukturerad som en aktieförsäljning och prissatt till en premie om cirka 90 miljoner kronor över det egna kapitalets värde per slutförandedagen. Transaktionen omfattar delar av MedMeras bankverksamhet såsom IT-infrastruktur, organisation och ledning, medan Morrow Bank behåller MedMeras presterande lån, inlåning, kunder, varumärket MedMera, Coop-partnerskapsavtalet samt nyckelpersoner.
15 september 2026

Vinge biträder HealthCap vid investering i AMRA Medical

HealthCap investerar i AMRA Medical AB, ett bolag som analyserar helkropps-MR-bilder för att klassificera och kvantifiera en individs muskel- och fettvävnad i hela kroppen, och sätter detta i relation till människors hälsa och sjukdomar.
15 september 2026

Vinge har biträtt EQT-förvaltade Scaleup Europe Fund i samband med dess investering i Tandem Health

Vinge har biträtt EQT-förvaltade Scaleup Europe Fund som huvudinvesterare i Tandem Healths 100 miljoner USD serie B investeringsrunda, i vilken även befintliga investerare Kinnevik, Northzone, Amino Collective och Visionaries deltog. Tandem Health är ett AI-vårdbolag baserat i Stockholm som grundades år 2023. Tandem Health verkar som en AI-partner inom sjukvården på den europeiska marknaden och erbjuder en medicinsk AI-assistent för vårdpersonal inom ramen för patientbesök.
15 september 2026