Uppdrag

Vinge företräder Lifco i samband med förvärv av European Dental Partner Holding

4 maj 2011

Vinge företräder Lifco AB i samband med förvärv av European Dental Partner Holding GmbH och har agerat som projektledare och rådgivare för hela förvärvsprocessen.

Lifco är en industri- och dentalgrossistkoncern som efter förvärvet av EDP omsätter ca 6,1 miljarder SEK per år och har ca 3000 anställda. Lifco har dotterbolag i 29 länder och försäljning i mer än 40 länder. Koncernen är indelad i sex affärsområden: Dentalprodukter, Maskiner och Verktyg, Sågverksutrustning, Kontraktstillverkning, Inredningar till Servicebilar och Miljöteknologi. Lifco söker kontinuerligt möjligheter att förbättra sina marknadspositioner genom såväl förvärv som genom organisk utveckling av dotterbolagen. Lifco's förvärv är beroende av berörda konkurrensmyndigheters godkännande och andra sedvanliga tillträdesvillkor.

Delägare Erik Gabrielson företräder Lifco AB.

Relaterat

Vinge företräder Cinven vid förvärv av Ongoing Warehouse

Vinge har företrätt Cinven i samband med förvärvet av Ongoing Warehouse.
6 maj 2026

Vinge företräder Fazer i samband med dess förvärv av Aroma

Fazer har ingått avtal avseende förvärv av Konfektyrfabriken Aroma AB, en svensk godistillverkare känd för sina klassiska godisprodukter såsom Geléhallon, Hallonbåtar, Röda Hjärtan och Gräddkola. Förvärvet stärker Fazers position på den svenska godismarknaden, särskilt inom lösviktsgodis, godispåsar och säsongsprodukter. Förvärvet är villkorat av sedvanliga myndighetsgodkännanden.
6 maj 2026

Vinge företräder Investor i samband med Electrolux Groups företrädesemission

Vinge företräder Investor AB (publ) (”Investor”) i samband med Electrolux Groups företrädesemission om cirka 9 miljarder kronor. Investor har åtagit sig att teckna sin pro rata-andel, motsvarande cirka 1,7 miljarder kronor, och därutöver att garantera ytterligare cirka 1,7 miljarder kronor.
6 maj 2026