Uppdrag

Vinge företräder Lifco i samband med förvärv av European Dental Partner Holding

4 maj 2011

Vinge företräder Lifco AB i samband med förvärv av European Dental Partner Holding GmbH och har agerat som projektledare och rådgivare för hela förvärvsprocessen.

Lifco är en industri- och dentalgrossistkoncern som efter förvärvet av EDP omsätter ca 6,1 miljarder SEK per år och har ca 3000 anställda. Lifco har dotterbolag i 29 länder och försäljning i mer än 40 länder. Koncernen är indelad i sex affärsområden: Dentalprodukter, Maskiner och Verktyg, Sågverksutrustning, Kontraktstillverkning, Inredningar till Servicebilar och Miljöteknologi. Lifco söker kontinuerligt möjligheter att förbättra sina marknadspositioner genom såväl förvärv som genom organisk utveckling av dotterbolagen. Lifco's förvärv är beroende av berörda konkurrensmyndigheters godkännande och andra sedvanliga tillträdesvillkor.

Delägare Erik Gabrielson företräder Lifco AB.

Relaterat

Vinge biträder delar av konsortiet i samband med budet på Cint

Budet lämnades genom ett konsortium bestående av Triton Fund 6, Bolero, Patrick Comer och Brett Schnittlich. Erbjudandet värderar samtliga aktier i Cint till cirka 1 989 miljoner kronor. Aktierna i Cint är upptagna till handel på Nasdaq Stockholm, Mid Cap.
27 april 2026

Nordea och SEB ingår kreditavtal om 2 000 000 000 SEK

Den 22 april 2026 ingick Nordea och SEB ett kreditavtal om totalt 2 000 000 000 SEK (med en s.k. accordion-option om ytterligare 400 000 000 SEK) med Humble Group AB.
27 april 2026

Vinge har biträtt Northmill i samband med dess första emission av primärkapitalinstrument (AT1)

Vinge har biträtt Northmill Group AB vid dess emission av AT1-obligationer om 275 miljoner kronor med en rörlig kupong om 3-månaders STIBOR + 690 punkter. AT1-obligationerna har en evig löptid med en första inlösenrätt efter fem år och avses upptas till handel på Nasdaq Transfer Market och därefter Nasdaq Stockholm.
27 april 2026