Uppdrag

Vinge företräder Lifco AB (publ)

17 mars 2016

Vinge företräder Lifco AB (publ) och dess helägda dotterbolag Sorb Industri AB i samband med förvärv av majoriteten av norska bolaget Cenika AS. Lifco förvärvar och utvecklar marknadsledande nischverksamheter med potential att leverera uthållig resultattillväxt och goda kassaflöden. Koncernen har tre affärsområden: Dental, Demolition & Tools och Systems Solutions. Lifco har 133 bolag i 28 länder. Koncernen omsatte 2015 drygt 7,9 miljarder SEK med ett EBITA-resultat på 1 186 MSEK och en EBITA-marginal på 15,0%. Cenika är en ledande leverantör av elektrisk utrustning inom lågspänningsområdet med försäljning direkt till de professionella marknaderna i Norge och Sverige. Cenikas försäljning uppgick 2015 till cirka 160 MNOK.

Vinges team har bestått av delägare Erik Gabrielson och biträdande jurist Mattias Sköld.

Relaterat

Vinge biträder Sobro vid investering i Shapeline

Shapeline har valt att bredda sitt ägande med Sobro som ny ägarpartner och majoritetsägare. Samtliga befintliga ägare kvarstår som delägare. Shapeline är en ledande leverantör av beröringsfria mätlösningar för planhetsmätning av platta material som stål och aluminium. Verksamheten grundades i Linköping 1999.
4 juli 2025

Vinge biträder The Qt Company Oy i budet på I.A.R. Systems Group AB (publ)

The Qt Company Oy (”The Qt Company”), ett helägt dotterbolag till Qt Group Plc, har lämnat ett offentligt uppköpserbjudande till aktieägarna i I.A.R Systems Group AB (publ) (”IAR”) att överlåta samtliga aktier av serie B i IAR till The Qt Company mot kontant ersättning om 180 kronor per aktie.
4 juli 2025

Vinge har biträtt Consolid vid etableringen av Consolid Equity III

Fonden höll sin final closing den 2 juni 2025 efter att ha rest kapital från en investerarbas bestående av bl.a. flertalet institutionella investerare från Europa och Nordamerika samt etablerade fond-i-fonder. Kapitalanskaffningen var mycket framgångsrik och fonden blev kraftigt övertecknad. Consolid Equity III har mer än dubblerat de totala kapitalåtagandena jämfört med föregångarfonden.
2 juli 2025