Uppdrag

Vinge företräder Lifco AB (publ)

13 februari 2017

Vinge företräder Lifco AB (publ) och dess helägda dotterbolag Sorb Industri AB i samband med förvärv av Haglöf Sweden AB, en världsledande leverantör av instrument för professionella fältmätare i skogen. Lifco förvärvar och utvecklar marknadsledande nischverksamheter med potential att leverera uthållig resultattillväxt och goda kassaflöden. Koncernen har tre affärsområden: Dental, Demolition & Tools och Systems Solutions. Lifco har 133 bolag i 28 länder. Koncernen omsatte 2015 drygt 7,9 miljarder SEK med ett EBITA-resultat på 1 186 MSEK och en EBITA-marginal på 15,0%.

Vinges team har bestått av delägare Erik Gabrielson och biträdande jurist Mattias Sköld. Därutöver har bland andra Mathias Lindquist, Ida Christensson, Kristoffer Franzkeit och Hampus Wikerstål biträtt i ärendet.

Relaterat

Vinge företräder IK Partners och Selatek i samband med förvärvet av Jamo Sikring

Vinge företräder IK Partners och deras portföljbolag Selatek AB (“Selatek”) i samband med förvärvet av JAMO SIKRING A/S (“Jamo Sikring”), en dansk specialist inom installation, service och löpande kontroll av brandtekniska anläggningar. Förvärvet innebär att Selatek etablerar verksamhet i Danmark och stärker samtidigt koncernens position inom brandsäkerhet och säkerhetsservice i Norden.
21 augusti 2026

Vinge biträder Xamera Group vid förvärv av finska Integrify

Xamera Group, delägt av Helix Kapital, har förvärvat samtliga aktier i finska Integrify, en ledande finsk aktör inom teknikfokuserad och hyrköpsbaserad kompetensförsörjning till industri-, försvars- och techsektorn.
20 augusti 2026

Vinge företräder Advania vid förvärvet av Cortex Consult A/S

Vinge har företrätt Advania vid förvärvet av Cortex Consult A/S, ett danskt IT-tjänsteföretag med över 25 års erfarenhet av hanterade IT-tjänster, molnlösningar och cybersäkerhet för kunder inom flera olika branscher.
18 augusti 2026