Uppdrag

Vinge företräder Lifco AB i förvärv av verksamheten i Aponox Oy

6 oktober 2009

Vinge företräder Lifco AB i samband med dess dotterbolag KINSHOFER GmbH:s förvärv av verksamheten i finska Aponox Oy via det nybildade finska bolaget KINSHOFER Aponox Oy. KINSHOFER GmbH är en av världens största tillverkare av lyftkranar och schaktningsmaskiner och är ett dotterbolag till Lifco AB som är helägt av Carl Bennet AB. Aponox Oy är en finsk tillverkare av främst skopor till gräv- och schaktningsmaskiner med en ny revolutionerande teknik.

Delägare Erik Gabrielson företräder Lifco AB i samband med förvärvet.

Relaterat

Vinge biträder InArea vid ingående av kreditavtal om 450 miljoner SEK med SEB

InAreas nya kreditavtal består av ett term loan och en revolverande kreditfacilitet, vilka ersätter bolagets befintliga kreditfaciliteter. Kreditavtalet innehåller även en möjlighet att utöka låneramen med en s.k. incremental facility om upp till 200 miljoner SEK.
3 juni 2026

Vinge har biträtt arrangörsbankerna i samband med St1 Biokrafts lånefinansiering om EUR 260 miljoner

Vinge har biträtt arrangörsbankerna, ING Bank N.V., ABN AMRO Bank N.V., DNB Bank ASA, Nordea Bank Abp, OP Corporate Bank plc, Coöperatieve Rabobank U.A., SpareBank 1 Sør-Norge ASA och Swedbank AB, i samband med St1 Biokraft AB:s finansiering om EUR 260 miljoner.
3 juni 2026

Vinge biträder Trinax Group vid förvärv av AddMobile och Scudo Solutions

Trinax Group har förvärvat svenska AddMobile och finska Scudo Solutions, vilka är verksamma inom mjukvara för arbetsorderhantering respektive projekt- och kostnadshantering. De två förvärven breddar gruppens erbjudande genom hela värdekedjan, från beställarens budget och kalkyl till entreprenörens fältarbete, samtidigt som den geografiska närvaron i Finland stärks.
3 juni 2026