Uppdrag

Vinge företräder LBS Intressenter AB vid försäljning av gymnasiefriskolor

23 augusti 2007

Vinge företräder LBS Intressenter AB vid försäljning av Ljud & Bildskolan LBS AB och Drottning Blankas Gymnasieskola AB till Academedia. Genom förvärvet blir utbildningsföretaget Academedia Sveriges volymmässigt största börsnoterade utbildningsföretag.  LBS intressenter erhåller aktier i AcadeMedia och blir ägare till cirka 15,52 procent av kapitalet och 10,01 procent av rösterna i AcadeMedia .  
 
Vinges team består av Johan Göthberg tillsammans med Mi Gustavsson.

Relaterat

Vinge biträder TSG vid förvärv av Processkontroll GT

TSG, en europeisk ledare inom tekniska tjänster för hållbara mobilitetslösningar och kritisk energiinfrastruktur, har förvärvat Procsskontroll GT, en specialist på infrastruktur för komprimerad och flytande gas.
1 juni 2026

Vinge har biträtt Nordion Energi AB i samband med förvärv av aktier i Kalmar Energi

Nordion Energi förvärvar hela E.ON Sverige ABs innehav i Kalmar Energi och i samband med tillträdet avyttra Kalmar Energis elhandelsverksamhet till Siljansvik AB (publ).
29 maj 2026

Vinge biträder Latour vid aktieförsäljningar i ASSA ABLOY och Securitas om 2,5 miljarder SEK i vardera bolag

Vinge har biträtt Investmentaktiebolaget Latour (publ) i samband med försäljningen av delar av deras aktieinnehav i ASSA ABLOY och Securitas till ett totalt värde om 5 miljarder kronor.
27 maj 2026