Uppdrag

Vinge företräder Lantmännen i samband med förvärv av resterande andelar i Scandbio

21 februari 2022 EU‑ och konkurrensrätt M&A

Vinge företräder Lantmännen i samband med förvärv av resterande andelar i Scandbio AB. Scandbio AB bildades år 2014 då Lantmännen och finska Neova slog ihop sina verksamheter, båda ägarna har sedan 2014 ägt lika delar i bolaget som drivits som ett joint venture.

Scandbio är med en årlig omsättning på cirka 1 000 MSEK Sveriges största företag inom fasta förädlade trädbränslen. Bolaget har sitt huvudkontor i Jönköping och verksamhet vid fem anläggningar i Sverige och en i Lettland. Scandbio tillverkar, marknadsför och säljer träpellets till förbränning i Sverige, Danmark och Baltikum samt stallpellets för den svenska marknaden. Bolaget försörjer såväl industrier som kommunala och statliga verksamheter, lokala entreprenörer och enskilda villaägare med 100 procent förnybar energi.

Transaktionen är villkorad av tillämpliga konkurrensmyndigheters godkännande.

Vinges team bestod av Christina Kokko och Elsie Nassar (M&A) tillsammans med Marcus Glader, Johan Wahlbom och Jesper Ekman (Merger filing).

Relaterat

Vinge har biträtt Nordion Energi AB i samband med förvärv av aktier i Kalmar Energi

Nordion Energi förvärvar hela E.ON Sverige ABs innehav i Kalmar Energi och i samband med tillträdet avyttra Kalmar Energis elhandelsverksamhet till Siljansvik AB (publ).
29 maj 2026

Vinge biträder Latour vid aktieförsäljningar i ASSA ABLOY och Securitas om 2,5 miljarder SEK i vardera bolag

Vinge har biträtt Investmentaktiebolaget Latour (publ) i samband med försäljningen av delar av deras aktieinnehav i ASSA ABLOY och Securitas till ett totalt värde om 5 miljarder kronor.
27 maj 2026

Vinge biträder Hybridge Group vid förvärv av NESC

Hybridge Group och konsultföretaget NESC går samman. Genom samgåendet stärker Hybridge Group sitt erbjudande inom prefabricerade stomlösningar.
27 maj 2026