Uppdrag

Vinge företräder Lagercrantz Group vid förvärv av Landauer Nordic

1 oktober 2015

Vinge företräder Lagercrantz Group i samband med förvärv av Landauer Nordic från Landauer, Inc. Landauer Nordic utvecklar och säljer produkter och tjänster för mätning av radon. Företaget har sitt huvudkontor i Uppsala och har ett dotterbolag i Chicago, USA. Landauer Nordic har en årlig försäljning om cirka 40 MSEK med god lönsamhet.

Vinges team består av delägare Johan Winnerblad tillsammans med bland andra biträdande juristerna Filip Öhrner, Carl Sander, Evelina Tejle och Rebecka Weitzberg.

Relaterat

Vinge biträder Consolid Equity vid försäljningen av Road Mobility Services till Nalka

Vinge har biträtt Consolid Equity vid försäljningen av Road Mobility Services till Nalka. I samband med transaktionen kommer Consolid, entreprenörer och ledning att återinvestera och kvarstå som minoritetsägare vid sidan av Nalka som ny majoritetsägare.
28 augusti 2026

Vinge företräder IK Partners och Selatek i samband med förvärvet av Jamo Sikring

Vinge företräder IK Partners och deras portföljbolag Selatek AB (“Selatek”) i samband med förvärvet av JAMO SIKRING A/S (“Jamo Sikring”), en dansk specialist inom installation, service och löpande kontroll av brandtekniska anläggningar. Förvärvet innebär att Selatek etablerar verksamhet i Danmark och stärker samtidigt koncernens position inom brandsäkerhet och säkerhetsservice i Norden.
21 augusti 2026

Vinge biträder Xamera Group vid förvärv av finska Integrify

Xamera Group, delägt av Helix Kapital, har förvärvat samtliga aktier i finska Integrify, en ledande finsk aktör inom teknikfokuserad och hyrköpsbaserad kompetensförsörjning till industri-, försvars- och techsektorn.
20 augusti 2026