Uppdrag

Vinge företräder Karlskrona kommun

6 juli 2010

Vinge företräder Karlskrona kommun i samband med försäljningen av 51 % av aktierna i Karlskrona Stuveri AB till Stena Line Ports AB. Kommunen behåller resterande 49 % av aktierna i bolaget. Karlskrona Stuveri AB driver Verkö färjehamn i Karlskrona. I samband med försäljningen har beslutats att ändra det samägda bolagets firma till Karlskrona Baltic Port AB och fortsättningsvis kommer namnet på hamnen vara Karlskrona Baltic Port.

Delägare Peter Abrahamsson tillsammans med bl a biträdande juristen Filip Funck biträder Karlskrona kommun.

Relaterat

Vinge biträder Borgo vid bolagets första emission av primärkapitalinstrument (AT1)

Vinge har biträtt Borgo AB (publ) i samband med dess framgångsrika emission av primärkapitalinstrument (s.k. AT1-obligationer) om 350 miljoner kronor med en rörlig kupong om 3-månaders STIBOR + 390 punkter.
29 januari 2026

Vinge företräder J Bil vid förvärv av Appelskog Bil AB

Vinge företrädde köparen J Bil AB vid förvärv av samtliga aktier i Appelskog Bil AB.
29 januari 2026

Vinge har biträtt United Lithium Corp. i samband med förvärv av Swedish Minerals AB

United Lithium är ett prospekterings- och utvecklingsbolag med fokus på den globala efterfrågan på litium, uran och sällsynta jordartsmetaller.
29 januari 2026