Uppdrag

Vinge företräder Karlskrona kommun

6 juli 2010

Vinge företräder Karlskrona kommun i samband med försäljningen av 51 % av aktierna i Karlskrona Stuveri AB till Stena Line Ports AB. Kommunen behåller resterande 49 % av aktierna i bolaget. Karlskrona Stuveri AB driver Verkö färjehamn i Karlskrona. I samband med försäljningen har beslutats att ändra det samägda bolagets firma till Karlskrona Baltic Port AB och fortsättningsvis kommer namnet på hamnen vara Karlskrona Baltic Port.

Delägare Peter Abrahamsson tillsammans med bl a biträdande juristen Filip Funck biträder Karlskrona kommun.

Relaterat

Vinge har biträtt Precise Biometrics

Vinge har biträtt Precise Biometrics AB i samband med fusionen med Fingerprint Cards AB.
27 mars 2026

Vinge har biträtt Xspray Pharma i samband med dess företrädesemission

Vinge har biträtt Xspray Pharma AB (publ) i samband med en företrädesemission om cirka 83 miljoner kronor före transaktionskostnader med en övertilldelningsemission om cirka 30 miljoner kronor.
26 mars 2026

Vinge företräder Diamyd Medical i samband med riktade emissioner av aktier och teckningsoptioner om upp till 1 166 miljoner kronor

Vinge företräder Diamyd Medical Aktiebolag (”Diamyd Medical”), noterat på Nasdaq First North Growth Market, i samband med riktade emissioner av aktier och teckningsoptioner som tillför Diamyd Medical cirka 1 166 miljoner kronor före avdrag för transaktionskostnader, om samtliga teckningsoptioner utnyttjas.
25 mars 2026