Uppdrag

Vinge företräder Jarðvarmi och Ancala Partners i förvärv av Magma Energy Sweden AB och HS Orka

13 juni 2019 M&A

Vinge har företrätt Jarðvarmi slhf., ett konsortium av 14 isländska pensionsfonder, och Ancala Partners midmarket-fond Ancala Infrastructure Fund II avseende frågor rörande svensk rätt i förvärvet av Magma Energy Sweden AB och dess dotterbolag HS Orka, Islands största privatägda energibolag. 

I samband med transaktionen utövade Jarðvarmi sin förköpsrätt till 53,9% av aktierna i HS Orka från Alterra Power Corp, ett dotterbolag till Innergex Renewable Energy Inc. Jarðvarmi har även förvärvat 12,7% av aktierna i HS Orka från Fagfjárfestasjóðurinn ORK. Återstående 33,4% i HS Orka ägdes sedan innan av Jarðvarmi. Efter transaktionen äger Ancala Partners och Jarðvarmi 50% var i HS Orka. 

Köpeskillingen för förvärvet av Alterras andel om 53,9% var 299,9 miljoner USD. Köpeskillingen för förvärvet av andelen om 12,7% från Fagfjárfestasjóðurinn ORK har inte offentliggjorts. 

Ancala Partners och Jarðvarmi har vidare avtalat att avyttra HS Orkas andel om 30% av aktierna i Blue Lagoon, Islands främsta turistattraktion, till Blávarmi. Försäljningen av Blue Lagoon omvandlar HS Orka till en renodlad plattform för förnybar energi. HS Orka har producerat förnybar energi i 40 år och driver två geotermiska kraftverk i Svartsengi och Reykjanes, samt ett vattenkraftverk i Bláskógabyggð.

Vinges team bestod av delägare Peter Sundgren tillsammans med biträdande jurist Christina Odengran. Counsel Maria Schultzberg biträdde med skatterättslig rådgivning.

Relaterat

Vinge biträder finansierande banker i samband med Verdane och Telenors partnerskap avseende Telenor Connexion

Vinge har biträtt ett syndikat av nordiska och nordeuropeiska banker i samband med finansieringen av Verdane och Telenors etablering av ett nytt partnerskap avseende Telenor Connexion. Inom ramen för partnerskapet kommer Verdane och Telenor gemensamt att investera i Telenor Connexion, en ledande leverantör av IoT-lösningar. Transaktionen slutfördes den 10 september 2026 och värderar Telenor Connexion till 7,5 miljarder kronor.
23 september 2026

Vinge biträder Accru Partners vid emission av seniora säkerställda obligationer

Vinge biträder Accru Partners, och dess ägare Axcel, vid Accru Partners första emission av seniora säkerställda obligationer om EUR 550 miljoner.
23 september 2026

Vinge biträder Sveafastigheter vid emission av obligationer om EUR 350 miljoner

Vinge har biträtt Sveafastigheter AB (publ) vid dess emission av seniora icke-säkerställda obligationer om EUR 350 miljoner under Sveafastigheters befintliga EMTN-program med ett rambelopp om EUR 2 miljarder.
23 september 2026