Uppdrag

Vinge företräder Insight Venture Partners i deras deltagande i en investering om totalt EUR 56 000 000 i Tink AB.

11 februari 2019 M&A

Tink AB grundades i Stockholm 2012 och är en molnbaserad plattform som bland annat tillhandahåller infrastrukturen som möjliggör framtiden för finansiella tjänster.

Tinks produkter kan användas för att utveckla standalone-tjänster eller kan integreras in i existerande program.

Insight Venture Partners är ett ledande globalt venture capital och private equity bolag som investerar i teknik- och mjukvarubolag som leder förändringarna och utveckling inom sina områden.

Vinges team bestod av Christina Kokko, Ulrich Ziche, Michaela Cronemyr, Isabelle Jengsell (M&A), Malin Haag, Stina Bengtsson (Financial Services), Sara Strandberg (Arbetsrätt), Nicklas Thorgerzon (IT/GDPR), Arvid Axelryd (Commercial Agreements), Lisa Hörnqvist (IP) och Frida Ställborn (Fastighetsrätt).
 

Relaterat

Vinge biträder Smart Eye vid förvärv av Sightic Analytics

Smart Eye har ingått avtal om förvärv av samtliga aktier i Sightic Analytics för en fast köpeskilling om 60,5 MSEK som ska erläggas med nyemitterade aktier i Smart Eye och en tilläggsköpeskilling om maximalt 50 MSEK, vilken är villkorad av att vissa finansiella respektive operativa mål uppfylls.
24 februari 2026

Vinge företräder Axcel och Accru Partners vid förvärven av Baker Tilly Uppsala AB och Baker Tilly Guide AB

Vinge har företrätt Axcel VII och Accru Partners i samband med förvärven av Baker Tilly Uppsala AB och Baker Tilly Guide AB.
22 februari 2026

Vinge rådgivare när Nimlas expanderar med dubbla förvärv inom elbranschen

Vinge har biträtt Nimlas i samband med förvärven av Uppsala Elcentral AB och Tjädermo's El AB – två strategiska affärer som stärker koncernens position på den svenska elinstallationsmarknaden.
20 februari 2026