Uppdrag

Vinge företräder Industrifonden i samband med investering i inRiver

14 augusti 2013

Vinge företräder Industrifonden som tillsammans med Zobito investerar sammanlagt 20 miljoner kronor i Malmöbaserade mjukvarubolaget inRiver, vars programvara hjälper handlare att hantera produktinformation på ett enklare och snabbare sätt. Pengarna ska användas till inRivers fortsatta internationella expansion, bland annat i USA.

Med inRivers mjukvara kan kunderna snabbt och effektivt samla all produktinformation på ett enda ställe genom att lägga upp texter på olika språk, produktbilder och filmer i inRivers programvara – en process som kallas Product Information Management (PIM). Produkterna kommer snabbare ut på marknaden med PIM, och informationen kan därefter snabbt omsättas och enkelt anpassas för marknadsföring och säljmaterial i olika säljkanaler.

Bolaget har haft en mycket god tillväxt de senaste åren och har lyckats ta en ledande position i Norden inom sitt område med kunder som Stadium, Lindex, Fazer, Gant, Haléns och Byggmax. inRiver har nu påbörjat sin internationalisering bland annat genom att öppna dotterbolag i USA och Holland.

Vinges team bestod främst av delägare Johan Larsson och biträdande juristerna Karl Hahtovirta och Philip Watson.

Relaterat

Vinge biträder Isofol Medical AB (publ) i samband med dess företrädesemission av units

Genom företrädesemissionen av units, bestående av aktier och teckningsoptioner, och den utnyttjade övertilldelningsemissionen tillförs Isofol cirka 84 MSEK och kan komma att tillföras ytterligare maximalt cirka 110 MSEK vid utnyttjade av samtliga teckningsoptioner till högsta teckningskurs.
1 augusti 2025

Vinge biträder Oncorena i samband med nyemission

Vinge biträder Oncorena Holding AB i samband med en nyemission om cirka 133 miljoner kronor.
30 juli 2025

Vinge företräder Karl Hedin och minoritetsägarna vid försäljningen av AB Karl Hedin Sågverk till Vida

Vinge har företrätt Karl Hedin och minoritetsägarna i samband med försäljningen av AB Karl Hedin Sågverk till Vida Aktiebolag (”Vida”).
24 juli 2025