Uppdrag

Vinge företräder IK Investment Partners vid förvärv av Touristry

4 april 2016

Vinge has advised IK Small Cap I Fund in connection with the acquisition of Touristry.

Vinge företräder IK Small Cap I Fund i samband med förvärv av Touristry. Touristry är en marknadsledande operatör av sightseeingbussar och båtar och leverantör av andra turistrelaterade tjänster i norden genom sina varumärken som Red Buses, Red Sightseeing, Stockholm Info och Copenhagen Info. Transaktionen är villkorad av sedvanliga tillträdesvillkor.

Vinges team bestod av bland andra Jonas Bergström, Filip Öhrner, Eleonor Kjellén, Adam Sandberg, Andrea Nicolin och Karin Isacson.

Relaterat

Vinge har företrätt KLAR Partners i samband med försäljningen av Swoosh Group till Serwent

Swoosh är en ledande leverantör av tjänster för underjordisk infrastruktur i Sverige. Bolaget erbjuder inspektion, rensning, reparation och underhåll av avloppsrör till kommuner, industriella aktörer och fastighetsägare via 23 arbetsställen runt om i landet. Swoosh sysselsätter idag cirka 450 medarbetare och genererar intäkter om närmare 700 miljoner kronor.
13 augusti 2026

Vinge har biträtt Montrose by Carnegie AB i ansökan om värdepappersrörelsetillstånd

Vinge har framgångsrikt biträtt Montrose by Carnegie AB i samband med bolagets ansökan till Finansinspektionen om tillstånd att bedriva värdepappersrörelsetillstånd. Tillståndet meddelades av Finansinspektionen den 2 juli 2026.
12 augusti 2026

Vinge företräder Mjällby AIF i samband med försäljningen av Elliot Stroud till Hull City AFC

Vinge har företrätt de regerande allsvenska mästarna Mjällby AIF i samband med deras försäljning av den svenske landslagsspelaren Elliot Stroud till Premier League-laget Hull City AFC.
10 augusti 2026