Uppdrag

Vinge företräder H&M i samband med förvärv av resterande aktier i FaBric Scandinavien AB

25 november 2010

Vinge företräder H&M Hennes & Mauritz AB (publ) i samband med förvärv av resterande 40% av aktierna i FaBric Scandinavien AB.

Under våren 2008 förvärvade H&M 60 procent av aktierna i det privatägda svenska modeföretaget FaBric Scandinavien AB. I köpeavtalet ingick även en option att förvärva resterande aktier i FaBric Scandinavien AB. H&M har nu utnyttjat optionen och förvärvat resterande aktier. Köpeskillingen för de resterande 40 procent av aktierna uppgick till 8 MSEK kontant och därmed uppgår H&M:s totala köpeskilling för FaBric Scandinavien AB till 552 MSEK.

Vinges team bestod av Malin Leffler, Jonas Bergström och Louise Markgren.

Relaterat

Vinge har företrätt Inflexion i samband med förvärvet av Mecenat

Vinge har företrätt Inflexion i samband med förvärvet av Mecenatgruppen från IK. Förvärvet av Mecenat är den första investeringen som görs genom Inflexions nya Enterprise Fund VI, och Inflexions första förvärv i Sverige.
14 januari 2025

Vinge har biträtt säljarna vid försäljningen av Färskvaruhuset i Göteborg AB

Färskvaruhuset i Göteborg AB är en svensk rikstäckande leverantör till detaljhandeln av kött och fågel samt chark- och delikatessvaror. Förvärvaren var det internationella livsmedelshandelsföretaget BPI A/S med huvudkontor i Danmark.
13 januari 2025

Svenska Vinge har biträtt säljaren vid försäljningen av Lundby Plåt Aktiebolag

Lundby Plåt Aktiebolag tillhandahåller tjänster inom plåtslageri. Förvärvaren var det Göteborgsbaserade entreprenad- och byggserviceföretaget Göfast Gruppen AB.
13 januari 2025