Uppdrag

Vinge företräder Guthy-Renker Corporation vid förvärvet av TV-Shop från MTG

23 maj 2007

MTG har även förbundit sig att att sälja medietid på Viasats kanaler till TV Shop under en tvåårsperiod efter transaktionens avslut. Guthy Renker Corporation, som etablerades 1988, är ett av världens största företag inom direktförsäljning via TV. 
 
Guthy-Renker Corporation företräddes av David Aversten och bland annat Malin Helgesen, Erik Plith och Ulrich Ziche

Relaterat

Vinge har biträtt Consolid Equity i samband med etableringen av Petra Group

Vinge har företrätt Consolid Equity Investment AB ("Consolid Equity") vid förvärvet av Ström & Gulliksson, en av Nordens ledande patentbyråer. Förvärvet utgör en del av etableringen av Petra Group, en europeisk plattform med syftet att konsolidera patentbyråer runtom i Europa för att kombinera expertis och resurser inom primärt patent och varumärken. Consolid fungerar som en strategisk samarbetspartner i den nya gruppen.
8 juli 2026

Vinge har biträtt Scandic med nya kreditfaciliteter om 7,5 miljarder kronor

Vinge har företrätt Scandic Hotels Group AB (publ) i samband med ett kreditfacilitetsavtal om 7 500 000 000 SEK med ett syndikat av banker, arrangerad av DNB Carnegie Investment Bank AB och Nordea Bank Abp, filial i Sverige.
8 juli 2026

Vinge har biträtt Vitamin Well och dess majoritetsägare Cinven, Bridgepoint och grundarna vid Vitamin Wells samgående med EMPWR

Vinge har biträtt Vitamin Well och dess majoritetsägare Cinven, grundarna av Vitamin Well samt Bridgepoint i samband med Vitamin Wells förvärv av EMPWR Nutrition Group från majoritetssäljaren Waterland Private Equity Investments.
3 juli 2026