Uppdrag

Vinge företräder grundaren av Hub Planner vid försäljning till Monterro

24 november 2022 Arbetsrätt M&A

Vinge företräder grundaren Stephen Martin vid försäljningen av en majoritet av aktierna i Hub Planner och dess mjukvaruplattform för resursplanering till riskkapitalbolaget Monterro.

Hub Planner grundades 2013 i Stockholm av irländaren Stephen Martin. Bolagets mjukvaruplattform tillhandahålls som en SaaS-lösning och möjliggör enklare hantering av personalfrågor såsom resursplanering, schemaläggning och tidrapportering. Bland Hub Planners nuvarande kunder återfinns bolag såsom Mercedes, Havas och Pfizer, men den största kundgruppen består annars i konsultbolag som med hjälp av platformen bl a kan bemanna projekt och rapportera in arbetade timmar.

Vinges team har bestått av Jonas Johansson och Carl Sander (M&A) samt Sara Strandberg (arbetsrätt).

Relaterat

Vinge har biträtt VAROPreem i samband med förvärvet av Sunpine

Vinge har biträtt VAROPreem i samband med dess förvärv av Sunpine från Sveaskog, Södra Skogsägarna och Lawter.
10 juli 2026

Vinge har biträtt Consolid Equity i samband med etableringen av Petra Group

Vinge har företrätt Consolid Equity Investment AB ("Consolid Equity") vid förvärvet av Ström & Gulliksson, en av Nordens ledande patentbyråer. Förvärvet utgör en del av etableringen av Petra Group, en europeisk plattform med syftet att konsolidera patentbyråer runtom i Europa för att kombinera expertis och resurser inom primärt patent och varumärken. Consolid fungerar som en strategisk samarbetspartner i den nya gruppen.
8 juli 2026

Vinge har biträtt Scandic med nya kreditfaciliteter om 7,5 miljarder kronor

Vinge har företrätt Scandic Hotels Group AB (publ) i samband med ett kreditfacilitetsavtal om 7 500 000 000 SEK med ett syndikat av banker, arrangerad av DNB Carnegie Investment Bank AB och Nordea Bank Abp, filial i Sverige.
8 juli 2026