Uppdrag

VINGE FÖRETRÄDER GRÄNGES I SAMBAND MED BÖRSNOTERING PÅ NASDAQ STOCKHOLM

10 oktober 2014

Vinge företräder Gränges AB (publ) i samband med bolagets notering på Nasdaq Stockholm.

Gränges är en ledande global leverantör av valsade produkter till industrin för lödda värmeväxlare i aluminium. Bolaget utvecklar, producerar och marknadsför avancerade material som ökar såväl effektiviteten i kundens tillverkningsprocess som prestanda hos slutprodukten, den lödda värmeväxlaren. Gränges vision är att bidra till mindre, lättare och mer designbara värmeväxlare – för ökad ekonomisk effektivitet och minskad miljöpåverkan. Prospektet offentliggjordes den 29 september 2014 och första handelsdag var den 10 oktober 2014. Priset i erbjudandet har fastställts till 42,50 kronor per aktie, motsvarande ett marknadsvärde på Gränges om cirka 3 200 miljoner kronor.

Vinges team bestod huvudsakligen av Carl Gustaf de Geer, Jesper Schönbeck, Charlotte Levin, Katarina Nilsson, Kristian Ford, Rikard Lindahl, Filip Brosset och Henrik Jonsson.

 

Relaterat

Vinge företräder SEB Kort i samband med gränsöverskridande fusion med AirPlus

Vinge har företrätt SEB Kort i samband med en gränsöverskridande fusion varigenom dotterbolaget AirPlus uppgått i SEB Kort genom absorption.
6 augusti 2026

Vinge företräder Altor- och Stena-ägda Gunnebo i samband med försäljning av Gunnebo Entrance Control AB till ASSA Abloy

Vinge har företrätt Gunnebo i samband med försäljningen av Gunnebo Entrance Control AB till ASSA Abloy.
4 augusti 2026