Uppdrag

Vinge företräder Got Your Back vid förvärvet av Nordic Depository Services verksamhet inom förvaringsinstituttjänster för alternativa investeringsfonder

10 september 2024 M&A

Nordic Depository Services tillhandahåller förvaringsinstituttjänster för alternativa investeringsfonder med fokus på fastigheter och förnybar energi.

Got Your Back tillhandahåller administration av alternativa investeringsfonder, förvaringsinstitutstjänster och fullserviceadministration av svenska aktiebolag. Got Your Back administrerar vidare stiftelser och bistår med andra typer av avancerade administrationsuppdrag som kräver kombinerad kompetens inom juridik och redovisning.

Genom förvärvet stärker och expanderar Got Your Back sin verksamhet inom förvaringsinstituttjänster för alternativa investeringsfonder.

Vinges team bestod av Carl Sander och Linus Adolfsson.

Relaterat

Vinge biträder Aonic vid emission av ytterligare seniora säkerställda obligationer om EUR 25 miljoner

Vinge har biträtt Aonic AB (publ) i samband med emissionen av ytterligare seniora säkerställda obligationer om EUR 25 miljoner, samt parallellt skriftligt förfarande för ökning av ramverket för obligationerna till EUR 150 miljoner.
12 maj 2026

Vinge har biträtt Consolid Equity och övriga säljare vid försäljningen av Sertion till Altor

Vinge har biträtt Consolid Equity och övriga säljare vid försäljningen av Sertion-koncernen till Altor. I samband med transaktionen kommer entreprenörer och ledning att återinvestera och kvarstå som nyckelägare, i partnerskap med Altor för att accelerera koncernens nästa tillväxtfas på befintliga marknader och i nya geografier.
11 maj 2026

Vinge biträder Stendörren vid emission av gröna hybridobligationer

Vinge har biträtt Stendörren Fastigheter AB vid dess emission av gröna hybridobligationer om SEK 400 miljoner (inom en ram om SEK 800 miljoner).
7 maj 2026