Uppdrag

Vinge företräder GLD Holding AB och Uson Marketing AB

2 januari 2017

Vinge företräder GLD Holding AB och Uson Marketing AB i samband med försäljning av Uson Marine AB till Evac Holding Oy. Uson Marine AB tillhandahåller avfallshanteringslösningar för sjöfart och offshoreindustrin.

Vinges team bestod av delägare Johan Larsson, counsel Ulrich Ziche tillsammans med biträdande jurist Ilze Lukins. Counsel Maria Schultzberg och biträdande jurist Lova Unge biträdde avseende skatte- och arbetsrättliga frågor.

 

Relaterat

Vinge har företrätt Viva Wine Group AB i samband med förvärvet av det norska dryckesbolaget Alpha Brands

Vinge har företrätt Viva Wine Group AB i samband med förvärvet av 60 procent av aktierna i det norska dryckesbolaget Alpha Brands, till en initial kontant köpeskilling om 33 MNOK, med en eventuell tilläggsköpeskilling baserat på bolagets resultatutveckling.
9 februari 2026

Vinge företräder HAKI Safety AB (publ) i samband med förvärvet av Newbow Aerospace Limited

Newbow Aerospace är en brittisk marknadsledande tillverkare och leverantör av markstödsutrustning, Ground Support Equipment, GSE, som används till säkert och effektivt underhåll av flygplan.
9 februari 2026

Vinge biträder Borgo vid bolagets första emission av primärkapitalinstrument (AT1)

Vinge har biträtt Borgo AB (publ) i samband med dess framgångsrika emission av primärkapitalinstrument (s.k. AT1-obligationer) om 350 miljoner kronor med en rörlig kupong om 3-månaders STIBOR + 390 punkter.
29 januari 2026