Uppdrag

Vinge företräder Geveko Markings i samband med förvärvsfinansiering

21 december 2020 Bank och finans

Vinge företräder Geveko Markings och Solix Group i samband med lånefinansiering av Geveko Markings förvärv av Oré Peinture med dotterbolag. Förvärvet är det största i Geveko Markings snart 100-åriga historia. Geveko Markings ägs av det svenska investmentbolaget Solix Group.

Vinges team bestod av Henrik Ossborn och Jack Bengtsson (bank och finans).

Relaterat

Vinge företräder grundarna av NOOS Digital i samband med samgående med Rocket Revenue och 56K Digital

Efter samgåendet mellan Rocket Revenue och 56K Digital tidigare i år, tar gruppen nästa steg genom att förena sig med NOOS Digital. Tillsammans bildar de tre bolagen en av Nordens mest heltäckande partners för digital transformation och affärsdriven tillväxt.
4 november 2025

Vinge biträder Setra Trävaror vid försäljning av Malå Såg till HS Timber

Det österrikiska företaget HS Timber Group har tecknat avtal om att förvärva 100 procent av aktierna i det svenska träförädlingsföretaget Malå Såg AB från Setra Trävaror AB, ett dotterbolag till Setra Group AB. Affären är fortfarande föremål för godkännande från berörda myndigheter.
29 oktober 2025

Vinge har rådgett Advania i förvärvet av Visuell Teknik

Advania har förvärvat Visuell Teknik, en svensk leverantör av audiovisuella lösningar och mötesteknik.
28 oktober 2025