Uppdrag

Vinge företräder G-Loot vid kapitalanskaffning om en halv miljard kronor

Vinge har företrätt esportföretaget G-Loot Global Esports AB (publ) i samband med en kapitalanskaffning om 500 miljoner kronor - en av de största kapitalresningarna inom esport globalt.

Kapitalanskaffningen genomfördes genom en riktad emission av aktier till nya investerare och vissa större befintliga ägare. G-Loot fokuserar nu på att expandera sin tjänst till fler spelplattformar, växa spelarbasen samt att bygga ett starkt, globalt varumärke.

G-Loot är världens första esportplattform online för både mobil- och PC-spel där spelare tävlar mot varandra och vinner riktiga pengar. G-Loot demokratiserar esporten genom sin målsättning att göra det möjligt att för vem som helst att var som helst i världen kunna tjäna pengar på att spela sina favoritspel online.

Vinges team bestod huvudsakligen av Jonas Johansson, Filip Öhrner, Christina Odengran, David Andersson, Rikard Lindahl och Joel Magnusson.

Relaterat

Vinge har företrätt Eleda i samband med dess förvärv av Rail Solutions Scandinavia AB, Gridtec AB, Quantity Surveying Konsult Stockholm AB, Voene AB, Vägservice centralen i Norden AB och Frästech AB.

Vinge har företrätt den ledande infrastrukturkoncernen Eleda i samband med dess parallella förvärv av Rail Solutions Scandinavia (järnvägsunderhåll), Gridtec (teknikkonsulttjänster inom elkraft), Quantity Surveying Konsult Stockholm (kostnadskontroll och projektledning), Voene (trafiksäkerhet), Vägservice centralen i Norden och Frästech (väg- och brounderhåll). De förvärvade verksamheterna hade en stark lönsamhet med en sammanlagd omsättning på cirka 200 MSEK under 2024.
4 juni 2025

Vinge har biträtt Marginalen Bank i samband med ett byte av emittent för dess utestående kapitalbasinstrument och emission av nya kapitalbasinstrument

Vinge har biträtt Marginalen Bank Bankaktiebolag (publ) i samband med byte av emittent för dess utestående kapitalbasinstrument, som består av supplementärkapitalinstrument (Eng. Tier 2 Notes) om totalt 560 miljoner kronor och primärkapitalinstrument (Eng. Additional Tier 1-Notes) om 200 miljoner kronor. ESCO Marginalen AB (publ) övertog samtliga förpliktelser enligt de befintliga kapitalbasinstrumenten i samband med transaktionen, medan Marginalen Bank emitterar nya kapitalbasinstrument om motsvarande belopp genom kvittning.
3 juni 2025