Uppdrag

Vinge företräder FSN Capital och Seriline i samband med tilläggsförvärv av Areff Systems

Vinge har företrätt FSN Capital och Seriline i samband med förvärvet av Areff Systems AB från dess grundare. Grundarna blir kvar i det sammanslagna bolaget och återinvesterar en betydande andel av köpeskillingen i gruppen.

I slutet av februari 2022 förvärvade riskkapitalbolaget FSN Capital en majoritetsandel i Seriline med ambitionen att konsolidera marknaden för fysisk och digital identitets- och accesskontroll. Förvärvet av Seriline följs nu upp med förvärvet av Areff Systems där FSN Capital står för en majoritet av finansieringen. Areff Systems arbetar med säkerhets- och identifieringslösningar och har i dag 18 anställda. Förvärvet av Areff Systems ökar Serilines omsättning med närmare 50 procent till omkring 150 miljoner kronor för 2022.

Vinges team bestod huvudsakligen av Johan Winnerblad, Maria Dahlin Kolvik, Eléonore Friberg och Ebba Nyberg (M&A), Mathilda Persson (IT), Sara Strandberg (Arbetsrätt) och Axel Lennartsson (IP).

Relaterat

Vinge biträder Smart Eye vid förvärv av Sightic Analytics

Smart Eye har ingått avtal om förvärv av samtliga aktier i Sightic Analytics för en fast köpeskilling om 60,5 MSEK som ska erläggas med nyemitterade aktier i Smart Eye och en tilläggsköpeskilling om maximalt 50 MSEK, vilken är villkorad av att vissa finansiella respektive operativa mål uppfylls.
24 februari 2026

Vinge företräder Axcel och Accru Partners vid förvärven av Baker Tilly Uppsala AB och Baker Tilly Guide AB

Vinge har företrätt Axcel VII och Accru Partners i samband med förvärven av Baker Tilly Uppsala AB och Baker Tilly Guide AB.
22 februari 2026

Vinge rådgivare när Nimlas expanderar med dubbla förvärv inom elbranschen

Vinge har biträtt Nimlas i samband med förvärven av Uppsala Elcentral AB och Tjädermo's El AB – två strategiska affärer som stärker koncernens position på den svenska elinstallationsmarknaden.
20 februari 2026