Uppdrag

Vinge företräder Fortum vid försäljningen av Fortum Distribution

16 mars 2015

Fortum och ett konsortium bestående av de svenska pensionsförvaltarna Första AP-Fonden (12.5%), Tredje AP-Fonden (20.0%) och Folksam (17.5%) samt den internationella infrastrukturinvesteraren Borealis Infrastructure Management Inc. (50%) undertecknade på fredagen en överenskommelse om försäljning av Fortum Distribution AB, som är det bolag som utgör Fortums elnätsverksamhet i Sverige.

Den totala köpesumman uppgår till 6,6 miljarder euro (motsvarande cirka 60,6 miljarder kronor) på en skuld- och kassafri basis. Fortum förväntar att affären kommer att slutföras under andra kvartalet 2015, givet att nödvändiga myndighetstillstånd och avtalets sedvanliga villkor uppfyllts. Fortum räknar med att bokföra en engångsintäkt på cirka 4,4 miljarder euro, motsvarande cirka 5 euro per aktie, till resultatet för andra kvartalet 2015.

Vinges team består av ansvarig delägare Johan Göthberg samt  ett team bestående av Gustav Jönsson och Andrea Jägerstad (M&A), Jonas Eklund, Carl Johan af Petersens, Emilie Håkansson, Helena Wanhainen, Fredrik Lundblom och Johan  Cederblad (regulatory ).

Relaterat

Vinge företräder Mjällby AIF i samband med försäljningen av Elliot Stroud till Hull City AFC

Vinge har företrätt de regerande allsvenska mästarna Mjällby AIF i samband med deras försäljning av den svenske landslagsspelaren Elliot Stroud till Premier League-laget Hull City AFC.
10 augusti 2026

Vinge företräder Altor i budet på Sleep Cycle

Snark BidCo, ett bolag kontrollerat av Altor Fund V (No. 1) och Altor Fund V (No. 2), lämnade ett offentligt uppköpserbjudande till aktieägarna i Sleep Cycle att överlåta samtliga aktier till Snark BidCo. Aktierna i Sleep Cycle är upptagna till handel på Nasdaq Stockholm. Efter utgången av den förlängda acceptfristen kontrollerar Snark BidCo cirka 79,2 procent av aktiekapitalet och rösterna i Sleep Cycle. Det totala värdet av erbjudandet upgick till cirka 497 miljoner kronor.
7 augusti 2026

Vinge företräder SEB Kort i samband med gränsöverskridande fusion med AirPlus

Vinge har företrätt SEB Kort i samband med en gränsöverskridande fusion varigenom dotterbolaget AirPlus uppgått i SEB Kort genom absorption.
6 augusti 2026