Uppdrag

Vinge företräder EQT vid försäljningen av Swedegas

23 mars 2015

Vinge företräder EQT Infrastructure vid försäljningen av Swedegas till ett konsortium bestående av Enagás Internacional S.L.U., en del av Spaniens ledande gastransmissionsbolag Enagás S.A., och Fluxys Europe B.V., en del av den Belgienbaserade gasinfrastrukturkoncernen Fluxys SA. Swedegas äger och driver det svenska transmissionsnätet för gas som sträcker sig från Dragör i Danmark till Stenungsund i Sverige. Transaktionen förväntas slutföras i mitten av april.

Vinges team består av ansvarig delägare Daniel Rosvall tillsammans med Matthias Pannier och Oscar Rydén (samtliga corporate), Carl Johan af Petersens, Johan Cederblad och Helena Wanhainen (regulatory).

Relaterat

Vinge företräder Altor i budet på Sleep Cycle

Snark BidCo, ett bolag kontrollerat av Altor Fund V (No. 1) och Altor Fund V (No. 2), lämnade ett offentligt uppköpserbjudande till aktieägarna i Sleep Cycle att överlåta samtliga aktier till Snark BidCo. Aktierna i Sleep Cycle är upptagna till handel på Nasdaq Stockholm. Efter utgången av den förlängda acceptfristen kontrollerar Snark BidCo cirka 79,2 procent av aktiekapitalet och rösterna i Sleep Cycle. Det totala värdet av erbjudandet upgick till cirka 497 miljoner kronor.
7 augusti 2026

Vinge företräder SEB Kort i samband med gränsöverskridande fusion med AirPlus

Vinge har företrätt SEB Kort i samband med en gränsöverskridande fusion varigenom dotterbolaget AirPlus uppgått i SEB Kort genom absorption.
6 augusti 2026

Vinge företräder Altor- och Stena-ägda Gunnebo i samband med försäljning av Gunnebo Entrance Control AB till ASSA Abloy

Vinge har företrätt Gunnebo i samband med försäljningen av Gunnebo Entrance Control AB till ASSA Abloy.
4 augusti 2026