Uppdrag

Vinge företräder EQT i samband med dess EUR 890 miljoner försäljning av Dellner Couplers till Wabtec

19 mars 2025 M&A

Vinge företräder tillsammans med Milbank EQT VIII-fonden (”EQT”) vid dess försäljning av Dellner Couplers (”Dellner”), en ledande leverantör av tåganslutningssystem för passagerartåg, till Wabtec Corporation (ett Fortune 500-bolag noterat på New York Stock Exchange, NYSE: WAB). Transaktionen värderar Dellner till cirka 890 miljoner euro. Transaktionen är föremål för sedvanliga villkor och myndighetsgodkännanden.

Dellner Couplers är en global ledare inom tåganslutningssystem och tillhandahåller säkerhetskritiska komponenter och tjänster till järnvägstillverkare och operatörer över hela världen. Bolaget grundades 1941 i Vika, Sverige, och har vuxit från ett familjeägt företag till en av de mest betrodda partnerna inom den globala järnvägsindustrin med en stark närvaro i Europa, Nordamerika och Asien. Den avancerade produktportföljen omfattar kopplingar, tåggångar, dämpare och eftermarknadstjänster som bidrar till tillförlitliga och effektiva järnvägstransporter. Dellner har 17 dotterbolag runt om i världen och mer än 1 200 anställda globalt.

EQT rådgavs av J.P. Morgan Securities Plc, Milbank, Vinge och EY.

Vinges team bestod huvudsakligen av Christina Kokko, Samra Tesser, Linus Adolfsson och Ian Linde.

Läs klientens pressmeddelande här.

Relaterat

Vinge har biträtt Sertion AB i samband med förvärvet av Svensk Anläggning och Driftteknik AB

Genom förvärvet tar Sertion ytterligare ett steg i sin utveckling som en ledande internationell infrastruktur- och installationskoncern inom komplexa VVS-system, teknisk infrastruktur och industriella rörledningar. Svensk Anläggning och Driftteknik AB är specialiserade inom certifierad svetsning och installation av industriella rörledningar.
10 februari 2026

Vinge har företrätt Viva Wine Group AB i samband med förvärvet av det norska dryckesbolaget Alpha Brands

Vinge har företrätt Viva Wine Group AB i samband med förvärvet av 60 procent av aktierna i det norska dryckesbolaget Alpha Brands, till en initial kontant köpeskilling om 33 MNOK, med en eventuell tilläggsköpeskilling baserat på bolagets resultatutveckling.
9 februari 2026

Vinge företräder HAKI Safety AB (publ) i samband med förvärvet av Newbow Aerospace Limited

Newbow Aerospace är en brittisk marknadsledande tillverkare och leverantör av markstödsutrustning, Ground Support Equipment, GSE, som används till säkert och effektivt underhåll av flygplan.
9 februari 2026