Uppdrag

Vinge företräder Enfo i samband med förvärv av e-man AB

11 november 2016

Vinge has advised Enfo in connection with the acquisition of e-man AB.

Vinge företräder Enfo i samband med förvärvet av e-man AB. e-man AB är experter på integration inklusive utveckling och systemarkitektur. De utvecklar affärsspecifika lösningar som ökar våra kunders konkurrenskraft och lönsamhet. e-mans tjänsteområden är systemintegration, integrationsförvaltning och systemutveckling.

Vinges team har bestått av delägare Christina Kokko tillsammans med bland andra biträdande juristerna Samra Baytar och Michaela Cronemyr.

Relaterat

Vinge har bistått Investor i samband med förvärv av aktier i EQT

Vinge har bistått Investor i samband med förvärv av 12 500 000 aktier i EQT AB från Wallenberg Investments för en total köpeskilling om cirka 3,5 miljarder kronor.
19 oktober 2026

Vinge har biträtt Oncopeptides i samband med riktad nyemission

Vinge har biträtt Oncopeptides i samband med riktad nyemission, varigenom Oncopeptides tillförs 100 MSEK före transaktionskostnader.
16 oktober 2026

Vinge biträder KGAL vid avyttringen av en nordisk vindkraftsportfölj till Enordic Evergreen

Vinge har biträtt KGAL vid avyttringen av en nordisk landbaserad vindkraftsportfölj till Enordic Evergreen.
14 oktober 2026