Uppdrag

Vinge företräder Eleda i samband med förvärv av One Nordic

9 maj 2020 M&A

Vinge har företrätt Eleda Infra Services Group (“Eleda”) i samband med förvärvet av One Nordic från Altor Fund III.

ONE Nordic är en av Sveriges ledande leverantörer av tekniska konsulttjänster, entreprenader och service inom energi- och industrisektorn och har cirka 1000 medarbetare och omsätter ca 2 miljarder SEK. One Nordic bidrar med ny kunskap och breddar Eledas expertis inom eldistribution och förnybar energi (vind- och vattenkraft). Försäljningen genomförs i samband med Altor Fund V:s förvärv av en majoritetsandel i Eleda och Eledas förvärv av Järfälla VA- & Byggentreprenad AB.

Vinges team bestod av delägare Christina Kokko tillsammans med de biträdande juristerna Michaela Cronemyr, Fredric Reissmüller, Manne Bergström och Hanna Risberg (M&A) och ett due diligence-team bestående av bland andra delägare Johan Cederblad och biträdande juristerna Lova Unge, Elias Lundin, Lisa Ullman, Sofia Landolsi, Tove Lövgren Frisk, Anna Li, Olof Löfvenberg, Arvid Axelryd, Lisa Hörnqvist, Jonathan Riddersholm samt VDR-assistent Nathalie Hughes.

Relaterat

Vinge har företrätt Morrow Bank AB (publ) i samband med bankens försäljning av delar av MedMera Bank samt försäljning av NPL-portföljer

Vinge har företrätt Morrow Bank AB (publ) vid avyttringen av delar av MedMera Banks verksamhet till ett ledande globalt kreditinvesteringsbolag. Avyttringen är strukturerad som en aktieförsäljning och prissatt till en premie om cirka 90 miljoner kronor över det egna kapitalets värde per slutförandedagen. Transaktionen omfattar delar av MedMeras bankverksamhet såsom IT-infrastruktur, organisation och ledning, medan Morrow Bank behåller MedMeras presterande lån, inlåning, kunder, varumärket MedMera, Coop-partnerskapsavtalet samt nyckelpersoner.
15 september 2026

Vinge biträder HealthCap vid investering i AMRA Medical

HealthCap investerar i AMRA Medical AB, ett bolag som analyserar helkropps-MR-bilder för att klassificera och kvantifiera en individs muskel- och fettvävnad i hela kroppen, och sätter detta i relation till människors hälsa och sjukdomar.
15 september 2026

Vinge har biträtt EQT-förvaltade Scaleup Europe Fund i samband med dess investering i Tandem Health

Vinge har biträtt EQT-förvaltade Scaleup Europe Fund som huvudinvesterare i Tandem Healths 100 miljoner USD serie B investeringsrunda, i vilken även befintliga investerare Kinnevik, Northzone, Amino Collective och Visionaries deltog. Tandem Health är ett AI-vårdbolag baserat i Stockholm som grundades år 2023. Tandem Health verkar som en AI-partner inom sjukvården på den europeiska marknaden och erbjuder en medicinsk AI-assistent för vårdpersonal inom ramen för patientbesök.
15 september 2026