Uppdrag

Vinge företräder Dreams i samband med försäljningen av Dreams Technology

27 februari 2023 M&A

Vinge företräder Dreams AB i samband med försäljningen av den ledande engagemangsbankplattformen Dreams Technology till Doconomy vilket utökar uppsättningen klimatåtgärdsverktyg och ger banker möjlighet att bättre engagera sina kunder.

Dreams Technology är ett Stockholmsbaserat fintech-bolag med en ledande engagemangsbankplattform som bygger på beteendevetenskap och som hjälper finansbranschen att skapa starka kundrelationer, attrahera nästa generation och samtidigt ta itu med ekonomiskt välbefinnande och hållbarhet. Doconomy är en ledande startup för klimatteknologi som hjälper banker, företag och konsumenter att bättre förstå och minska sin miljöpåverkan.

Genom transaktionen blir Doconomy den första leverantören som erbjuder en helhetslösning som driver meningsfull klimatpåverkan för finansbranschen.

Vinges team bestod av Jonas Johansson, Eléonore Friberg och Stojan Arnerstål.

Relaterat

Vinge har företrätt Eleda i samband med dess förvärv av Rail Solutions Scandinavia AB, Gridtec AB, Quantity Surveying Konsult Stockholm AB, Voene AB, Vägservice centralen i Norden AB och Frästech AB.

Vinge har företrätt den ledande infrastrukturkoncernen Eleda i samband med dess parallella förvärv av Rail Solutions Scandinavia (järnvägsunderhåll), Gridtec (teknikkonsulttjänster inom elkraft), Quantity Surveying Konsult Stockholm (kostnadskontroll och projektledning), Voene (trafiksäkerhet), Vägservice centralen i Norden och Frästech (väg- och brounderhåll). De förvärvade verksamheterna hade en stark lönsamhet med en sammanlagd omsättning på cirka 200 MSEK under 2024.
4 juni 2025

Vinge har biträtt Marginalen Bank i samband med ett byte av emittent för dess utestående kapitalbasinstrument och emission av nya kapitalbasinstrument

Vinge har biträtt Marginalen Bank Bankaktiebolag (publ) i samband med byte av emittent för dess utestående kapitalbasinstrument, som består av supplementärkapitalinstrument (Eng. Tier 2 Notes) om totalt 560 miljoner kronor och primärkapitalinstrument (Eng. Additional Tier 1-Notes) om 200 miljoner kronor. ESCO Marginalen AB (publ) övertog samtliga förpliktelser enligt de befintliga kapitalbasinstrumenten i samband med transaktionen, medan Marginalen Bank emitterar nya kapitalbasinstrument om motsvarande belopp genom kvittning.
3 juni 2025