Uppdrag

Vinge företräder Doro i samband med förvärv av IVS

15 maj 2013

Vinge företräder Doro i samband med förvärv av sin tyska distributör IVS Industrievertretung Schweiger GmbH (”IVS”). Förvärvspriset för IVS, inklusive maximal tilläggsköpeskilling 2014 och 2015, uppgår till 17,6 miljoner euro på en kontant och skuldfri basis. Förvärvet finansieras genom en kombination av befintlig kassa och banklån, Doro har vidare en option att finansiera en del av förvärvet med Doro-aktier.

Doros produkter och lösningar finns tillgängliga i över 30 länder på fem kontinenter och i utbudet ingår mobiltelefoner, applikationer och mjukvara, fast telefoni, telecare och lösningar inom mHealth. 2012 omsatte Doro 837,5 Mkr och aktien är noterad på OMX Nasdaq Stockholm, Nordiska listan, Small-cap.

Vinge agerade som rådgivare åt Doro främst i aktiemarknadsrättsliga och bolagsrättsliga frågor. Vinges team bestod av Johan Winnerblad (ansvarig delägare), Charlotte Levin, Matthias Pannier, Dain Nevonen och Christian Hybbinette.

Relaterat

Vinge biträder Smart Eye vid förvärv av Sightic Analytics

Smart Eye har ingått avtal om förvärv av samtliga aktier i Sightic Analytics för en fast köpeskilling om 60,5 MSEK som ska erläggas med nyemitterade aktier i Smart Eye och en tilläggsköpeskilling om maximalt 50 MSEK, vilken är villkorad av att vissa finansiella respektive operativa mål uppfylls.
24 februari 2026

Vinge företräder Axcel och Accru Partners vid förvärven av Baker Tilly Uppsala AB och Baker Tilly Guide AB

Vinge har företrätt Axcel VII och Accru Partners i samband med förvärven av Baker Tilly Uppsala AB och Baker Tilly Guide AB.
22 februari 2026

Vinge rådgivare när Nimlas expanderar med dubbla förvärv inom elbranschen

Vinge har biträtt Nimlas i samband med förvärven av Uppsala Elcentral AB och Tjädermo's El AB – två strategiska affärer som stärker koncernens position på den svenska elinstallationsmarknaden.
20 februari 2026