Uppdrag

Vinge företräder Doconomy i samband med dess Serie B runda på 34 MEUR

5 juni 2024

Vinge har biträtt Doconomy AB, en fintech start-up som ger banker resurser för att främja finansiell hälsa och klimatåtgärder, i samband med dess Serie B finansieringsrunda om 34 MEUR. Rundan leddes av UBS Next, som är UBS VC- och innovationsgren, samt befintliga investeraren CommerzVentures som agerade co-lead. Andra aktieägare som deltog i rundan inkluderar Motive Ventures, PostFinance och Tenity.

Finansieringen kommer att stödja Doconomys produktutbud och expansion i Nordamerika, vilket främjar en bredare användning av och engagemang för verktygen som Doconomy tillhandahåller.

Vinges team bestod huvudsakligen av Jonas Johansson, Maria Dahlin Kolvik, Måns Håkansson och Ida Appelgren.

Relaterat

Vinge har företrätt Anaqua, ett portföljbolag till Nordic Capital, i samband med förvärvet av Patrix

Vinge har företrätt Anaqua, Inc., ett portföljbolag till Nordic Capital, i samband med förvärvet av Patrix Aktiebolag, en leverantör av programvara och tjänster för hantering av immateriella rättigheter. Förvärvet utgör ett strategiskt tillskott till Anaquas plattform och stärker ytterligare företagets närvaro i Europa.
30 april 2026

Vinge biträder delar av konsortiet i samband med budet på Cint

Budet lämnades genom ett konsortium bestående av Triton Fund 6, Bolero, Patrick Comer och Brett Schnittlich. Erbjudandet värderar samtliga aktier i Cint till cirka 1 989 miljoner kronor. Aktierna i Cint är upptagna till handel på Nasdaq Stockholm, Mid Cap.
27 april 2026

Nordea och SEB ingår kreditavtal om 2 000 000 000 SEK

Den 22 april 2026 ingick Nordea och SEB ett kreditavtal om totalt 2 000 000 000 SEK (med en s.k. accordion-option om ytterligare 400 000 000 SEK) med Humble Group AB.
27 april 2026