Uppdrag

Vinge företräder Doconomy i samband med dess Serie B runda på 34 MEUR

5 juni 2024

Vinge har biträtt Doconomy AB, en fintech start-up som ger banker resurser för att främja finansiell hälsa och klimatåtgärder, i samband med dess Serie B finansieringsrunda om 34 MEUR. Rundan leddes av UBS Next, som är UBS VC- och innovationsgren, samt befintliga investeraren CommerzVentures som agerade co-lead. Andra aktieägare som deltog i rundan inkluderar Motive Ventures, PostFinance och Tenity.

Finansieringen kommer att stödja Doconomys produktutbud och expansion i Nordamerika, vilket främjar en bredare användning av och engagemang för verktygen som Doconomy tillhandahåller.

Vinges team bestod huvudsakligen av Jonas Johansson, Maria Dahlin Kolvik, Måns Håkansson och Ida Appelgren.

Relaterat

Vinge har företrätt Ingka Investments i samband med dess största skogsmarkförvärv

Ingka Investments, investeringsbolag inom Ingka Group (världens största IKEA-återförsäljare), har ingått avtal om att förvärva cirka 153 000 hektar mark, främst skogsmark, från Södra, Sveriges största skogsägareförening.
20 oktober 2025

Vinge företräder Procuritas vid förvärvet av Parkman

Vinge har företrätt Procuritas Capital Investors VII (“Procuritas”) i samband med förvärvet av Parkman i Sverige AB (“Parkman”), ett växande svenskt teknikbaserat parkeringsföretag som tillhandahåller parkeringslösningar. I samband med transaktionen blir även Indigo Management AS minoritetsägare i bolaget.
20 oktober 2025

Vinge har företrätt Eleda i samband med förvärv av Nordic Infrastructure Group AS (“Qben Rail”)

Qben Infra AB och ININ Group AS, som till största delen ägs av Qben Infra AB, har ingått ett aktieöverlåtelseavtal med Eleda genom Eledas dotterbolag Eleda Norge AS (”Eleda”), för att avyttra Qben Rail-plattformen till Eleda för ett totalt företagsvärde på upp till 850 miljoner NOK, inklusive en tilläggsköpeskilling på upp till 65 miljoner NOK.
17 oktober 2025