Uppdrag

Vinge företräder Datatrade Swesped AB, AB Swetrail och Erik Lundén vid försäljning av Yourway Oy

27 november 2007

Vinge företräder Datatrade Swesped AB, AB Swetrail och Erik Lundén vid försäljning av Yourway Oy till Tschudi Logistics Oy. Försäljningen innebär att Yourway Oy kommer att bli en framtida nyckelprodukt för Tschudi Logistics Oy på norra Europas transport- och logistikmarknad.

Delägare Fredrik Tengström tillsammans med Tove Rosén företräder säljarna av Yourway Oy.

 

Relaterat

Vinge har biträtt Lagercrantz Group vid förvärv av ORAX

Lagercrantz Group har förvärvat samtliga aktier i AB ORAX, en ledande aktör av produkter för hantering och skötsel inom begravnings- och kyrkogårdssektorn.
4 juni 2025

Vinge har företrätt Eleda i samband med dess förvärv av Rail Solutions Scandinavia AB, Gridtec AB, Quantity Surveying Konsult Stockholm AB, Voene AB, Vägservice centralen i Norden AB och Frästech AB.

Vinge har företrätt den ledande infrastrukturkoncernen Eleda i samband med dess parallella förvärv av Rail Solutions Scandinavia (järnvägsunderhåll), Gridtec (teknikkonsulttjänster inom elkraft), Quantity Surveying Konsult Stockholm (kostnadskontroll och projektledning), Voene (trafiksäkerhet), Vägservice centralen i Norden och Frästech (väg- och brounderhåll). De förvärvade verksamheterna hade en stark lönsamhet med en sammanlagd omsättning på cirka 200 MSEK under 2024.
4 juni 2025