Uppdrag

Vinge företräder Carl Lamm AB i samband med den planerade rekapitaliseringen av bolaget

19 mars 2008

Vinge företräder Carl Lamm AB (publ) i samband med den planerade rekapitaliseringen av bolaget. Styrelsen för Carl Lamm har beslutat föreslå en extra bolagsstämma, planerad till den 7 april 2008, att ge styrelsen i uppdrag att initiera en mer effektiv kapitalstruktur i Carl Lamm genom en rekapitalisering. Om bolagsstämman beslutar i enlighet med förslaget och styrelsen finner det ändamålsenligt, initieras en rekapitalisering av Carl Lamm varigenom Carl Lamms aktieägare kan komma att erhålla cirka 255 miljoner kronor, motsvarande cirka 25 kronor per aktie, vid full anslutning i det offentliga uppköpserbjudande som genomförs i samband med den tilltänkta rekapitaliseringen.


Jan Lombach, Mattias Friberg, Jesper Schönbeck och Emil Hedberg företräder Carl Lamm. Paula Röttorp biträder med rådgivning avseende finansieringen och Maria Schultzberg och Johan Bocander biträder med skatterättslig rådgivning.


Carl Lamm är verksamt inom dokument- och informationshantering och har en egen rikstäckande organisation på 25 strategiska orter i Sverige som erbjuder lösningar för kundernas IT-miljöer. Carl Lamm är exklusiv distributör för Ricohs produktområden, Philips talhantering, Francotyp-Postalia frankeringssystem samt distributör för Samsung multifunktionsprodukter. Vidare är bolaget HP Preferred Partner och Microsoft Gold Partner. Carl Lamm är noterat på OMX Nordiska Börs Stockholm.

Relaterat

Vinge företräder Axcel VI och Currentum vid förvärv av Elprojekt Skandinavien

Vinge företräder Axcel VI och Currentum-koncernen vid förvärvet av Elprojekt Skandinavien. Bolaget levererar kompletta elinstallationer i hela Sverige med fokus på nybyggnation av logistikfastigheter, produktionsanläggningar, flerbostadshus och kontorsbyggnader. Under 2024 omsatte Elprojekt Skandinavien 316 miljoner kronor.
23 juni 2025

Vinge företräder Meribel Pharma Solutions

Vinge företräder Meribel Pharma Solutions i samband med försäljning av en produktionsanläggning specialiserad på tillverkning av antibiotika till Apotek Produktion & Laboratorier AB ("APL").
23 juni 2025

Vinge har biträtt Hansa Biopharma i samband med en riktad nyemission om cirka 232 miljoner kronor och omstrukturering av skuldfinansiering

Vinge har biträtt Hansa Biopharma AB (publ) i samband med en riktad nyemission, varigenom Hansa tillförs cirka 232 miljoner kronor före transaktionskostnader, och omstrukturering av skuldfinansiering. Som en del av sådan skuldomstrukturering har Hansa i samband med den riktade emissionen kvittat skulder motsvarande cirka 14,9 miljoner USD av sitt totala skuldbelopp.
23 juni 2025