Uppdrag

Vinge företräder Calliditas Therapeutics

Vinge företräder Calliditas Therapeutics i samband med kapitalanskaffning och en börsnotering av depåbevis på The Nasdaq Global Select Market i USA .

Handeln på The Nasdaq Global Select Market i USA inleddes den 5 juni 2020. Det totala värdet av det globala erbjudandet uppgick till cirka 103,5 miljoner USD (motsvarande cirka 950 miljoner kronor) under antagandet om att övertilldelningsoptionen utnyttjas i sin helhet.

Calliditas är ett specialistläkemedelsbolag som fokuserar på att utveckla och kommersialisera produktkandidaten Nefecon, som är avsedd för behandling av patienter med den inflammatoriska njursjukdomen IgA-nefropati (IgAN). Calliditas driver en global fas-3 studie inom IgAN och har för avsikt att kommersialisera Nefecon i USA.

Vinges team bestod av Dain Hård Nevonen, Sofie Bjärtun, Nils Fredrik Dehlin, Hampus Olsson och Julia Hirschberg.

Relaterat

Vinge har biträtt Lagercrantz Group vid förvärv av Sit Right och Enskede Hydraul

Lagercrantz Group AB (publ) har förvärvat 70 procent av aktierna i de två svenska bolagen Sit Right AB och Enskede Hydraul AB, ledande aktörer inom produkter respektive eftermarknadsdelar för skogs- och entreprenadmaskiner i Europa.
7 november 2025

Vinge företräder grundarna av NOOS Digital i samband med samgående med Rocket Revenue och 56K Digital

Efter samgåendet mellan Rocket Revenue och 56K Digital tidigare i år, tar gruppen nästa steg genom att förena sig med NOOS Digital. Tillsammans bildar de tre bolagen en av Nordens mest heltäckande partners för digital transformation och affärsdriven tillväxt.
4 november 2025

Vinge biträder Setra Trävaror vid försäljning av Malå Såg till HS Timber

Det österrikiska företaget HS Timber Group har tecknat avtal om att förvärva 100 procent av aktierna i det svenska träförädlingsföretaget Malå Såg AB från Setra Trävaror AB, ett dotterbolag till Setra Group AB. Affären är fortfarande föremål för godkännande från berörda myndigheter.
29 oktober 2025