Uppdrag

Vinge företräder Bygghemma Group vid förvärv av LampGallerian.se

24 maj 2019 M&A

Vinge har företrätt Bygghemma Group i samband med förvärv av LampGallerian.se, en ledande webbutik i Sverige för inom- och utomhusbelysning.

Bygghemma Group är den ledande onlinebaserade leverantören av hemförbättringsprodukter i Norden. Bygghemma Group omsatte ca 5 miljarder kronor 2018, har huvudkontor i Malmö och är noterat på Nasdaq Stockholm, Mid Cap. Genom förvärvet av LampGallerian.se förstärker Bygghemma Group sin position som den största onlineaktören inom heminredning och möbler i Norden.

Vinges team har bestått av Kristian Ford tillsammans med bland andra biträdande juristerna Philip Åberg, Tilda Hall och Daniel Melander Björner.
 

Relaterat

Vinge har biträtt Skeptiva AB i samband med en kapitalanskaffning

Skeptiva bygger nästa generations cybersäkerhetsförsvar mot bedrägerier. Skeptiva har utvecklat en AI-applikation som upptäcker attacker och varnar användaren i realtid.
11 mars 2026

Vinge har företrätt Main Capital vid förvärvet av Good Solutions Sweden AB

Good Solutions Sweden AB (”Good Solutions”) tillhandahåller en mjukvarulösning som hjälper fabriker att identifiera och minska produktionsförluster. Mjukvaran omvandlar data från maskiner och operatörer till insikter som kan användas för att effektivisera produktionen och öka lönsamheten.
11 mars 2026

Vinge företräder Studsvik AB (publ) vid förvärvet av Kärnfull Next AB

Vinge har företrätt Studsvik AB (publ) i samband med förvärvet av Kärnfull Next AB, ett bolag som utvecklar metoder för att bygga små modulära kärnreaktorer.
10 mars 2026