Uppdrag

Vinge företräder Bufab i samband med börsintroduktion på NASDAQ OMX Stockholm

27 februari 2014

Vinge företräder Bufab i samband med notering på NASDAQ OMX Stockholm och Nordic Capital Fund V:s erbjudande om försäljning av aktier i samband med noteringen. Bufab är ett handelsföretag som levererar komponenter och tjänster till den globala tillverkningsindustrin. Bolaget erbjuder sina kunder en helhetslösning för inköp, kvalitetssäkring och logistik av så kallade C-Parts, komponenter såsom skruvar, muttrar och brickor, enligt affärsmodellen Supply Chain Partner. Prospektet offentliggjordes den 10 februari 2014 och första handelsdag var den 21 februari 2014. Intresset för erbjudandet har varit stort, både bland svenska och internationella institutionella investerare och bland allmänheten i Sverige. Erbjudandet övertecknades flera gånger. Det slutgiltiga priset i erbjudandet har fastställts till 46 SEK per aktie, motsvarande ett marknadsvärde på samtliga aktier utgivna av Bufab om 1 753 MSEK.
 
Vinges team bestod bland annat av delägarna Charlotte Levin, Peter Bäärnhielm och Christina Kokko samt biträdande juristerna Jonas Johansson, David Andersson, Mia Örnfeldt, Albert Wållgren och Rikard Lindahl.

Relaterat

Vinge företräder Mjällby AIF i samband med försäljningen av Elliot Stroud till Hull City AFC

Vinge har företrätt de regerande allsvenska mästarna Mjällby AIF i samband med deras försäljning av den svenske landslagsspelaren Elliot Stroud till Premier League-laget Hull City AFC.
10 augusti 2026

Vinge företräder Altor i budet på Sleep Cycle

Snark BidCo, ett bolag kontrollerat av Altor Fund V (No. 1) och Altor Fund V (No. 2), lämnade ett offentligt uppköpserbjudande till aktieägarna i Sleep Cycle att överlåta samtliga aktier till Snark BidCo. Aktierna i Sleep Cycle är upptagna till handel på Nasdaq Stockholm. Efter utgången av den förlängda acceptfristen kontrollerar Snark BidCo cirka 79,2 procent av aktiekapitalet och rösterna i Sleep Cycle. Det totala värdet av erbjudandet upgick till cirka 497 miljoner kronor.
7 augusti 2026

Vinge företräder SEB Kort i samband med gränsöverskridande fusion med AirPlus

Vinge har företrätt SEB Kort i samband med en gränsöverskridande fusion varigenom dotterbolaget AirPlus uppgått i SEB Kort genom absorption.
6 augusti 2026