Uppdrag

Vinge företräder Bergs Timber AB (publ) i förvärv av Hedlunda Holding AB

Hedlunda är en högmodern tillverkare av trämöbler och komponenter med produktionsanläggningar i Sverige (Lycksele) och i Polen (Skoczów). Förvärvet stärker Bergs erbjudande inom träförädling och innebär även en breddning av verksamheten mot möbelsektorn. Hedlunda kommer tillsammans med Bergs befintliga affär inom komponentförsäljning till industrikunder bilda ett nytt produktområde, Furniture & Components.

Vinges team bestod av Ulrich Ziche, Gustav Persson (M&A), Louise Brorsson Salomon, Nour Makie (bank och finans), Joel Wahlberg (public M&A), Ulf Nilsson, Maria Schultzberg (skatt) och Ellinore Boström Andersson (Projektassistent).

Relaterat

Vinge har företrätt Viva Wine Group AB i samband med förvärvet av det norska dryckesbolaget Alpha Brands

Vinge har företrätt Viva Wine Group AB i samband med förvärvet av 60 procent av aktierna i det norska dryckesbolaget Alpha Brands, till en initial kontant köpeskilling om 33 MNOK, med en eventuell tilläggsköpeskilling baserat på bolagets resultatutveckling.
9 februari 2026

Vinge företräder HAKI Safety AB (publ) i samband med förvärvet av Newbow Aerospace Limited

Newbow Aerospace är en brittisk marknadsledande tillverkare och leverantör av markstödsutrustning, Ground Support Equipment, GSE, som används till säkert och effektivt underhåll av flygplan.
9 februari 2026

Vinge biträder Borgo vid bolagets första emission av primärkapitalinstrument (AT1)

Vinge har biträtt Borgo AB (publ) i samband med dess framgångsrika emission av primärkapitalinstrument (s.k. AT1-obligationer) om 350 miljoner kronor med en rörlig kupong om 3-månaders STIBOR + 390 punkter.
29 januari 2026