Uppdrag

Vinge företräder Axcel VI och Currentum-koncernen i samband med förvärv av CH Vent, Ventmetoder och Reglera

Vinge företräder Axcel VI och Currentum-koncernen vid förvärv av CH Vent, Ventmetoder och Reglera, verksamma inom service, entreprenad, energi, styr och reglering. Bolagen har sin bas i Västerås och är bland de ledande aktörerna i Västmanland, Uppland och Stockholm.

Vinges team bestod av ansvarig delägare Christina Kokko tillsammans med Karl Klackenberg, Hannah Kajlinger och Carl Fredrik Wachtmeister (M&A), Isak Willborg (Entreprenadrätt), Elin Broman (Arbetsrätt) och Frida Ställborn (Fastighetsrätt).

 

Relaterat

Vinge företräder Altor- och Stena-ägda Gunnebo i samband med försäljning av Gunnebo Entrance Control AB till ASSA Abloy

Vinge har företrätt Gunnebo i samband med försäljningen av Gunnebo Entrance Control AB till ASSA Abloy.
4 augusti 2026

Vinge företräder Summit Partners i samband med dess investering på över 1 miljard USD i Keyfactor

Vinge har, tillsammans med Kirkland & Ellis, företrätt Summit Partners i samband med en strategisk tillväxtinvestering i Keyfactor, en ledande leverantör av förtroendeinfrastruktur. Investeringen kommer att bidra till att accelerera bolagets globala expansion och tillväxtinitiativ och möjliggöra produktinnovation, geografisk expansion, kompetensförsörjning och strategiska förvärv.
20 juli 2026