Uppdrag

Vinge företräder Axcel VI i samband med de tre parallella förvärven av Installationsgruppen, Ventab och Ventilationsprojekt

Vinge har företrätt Axcel VI i samband med de tre parallella förvärven av Installationsgruppen Partners AB, Ventab Partners AB och Ventilationsprojekt i Sverige AB AB för etablering av en ledande installationskoncern inom ventilation, sprinkler och byggnadsautomation.

Den nya koncernen, vid namn Currentum, har en ungefärlig omsättning om 900 miljoner kronor med över 300 anställda. Transaktionen är villkorad av sedvanliga myndighetsgodkännanden.

Vinges team bestod huvudsakligen av partner Christina Kokko med associates Karl Klackenberg, Hannah Kajlinger och Carl Fredrik Wachtmeister (M&A), partner Mikael Ståhl  och Karl-Gustaw Tobola (Finansiering), Lisa Hörnqvist (Kommersiella avtal), Isak Willborg (Entreprenadrätt), Ebba Svenburg (Arbetsrätt), Olof Löfvenberg (Fastighets- och Miljörätt), Johan Wahlbom (Konkurrensrätt) och Viktoria Owetz Leyva (VDR-assistent).

Relaterat

Vinge biträder Smart Eye Aktiebolag (publ) vid bolagets första obligationsemission om 300 miljoner kronor

Vinge har biträtt Smart Eye Aktiebolag (publ) (”Smart Eye”) i samband med bolagets första emission av icke-säkerställda seniora obligationer om 300 miljoner kronor, under ett ramverk om upp till 600 miljoner kronor. Skandinaviska Enskilda Banken AB (publ) agerade sole bookrunner i samband med emissionen.
12 december 2025

Vinge företräder Nordstjernan i samband med investeringen i Circura Group

Vinge har företrätt Nordstjernan i samband med investeringen i nyetablerade Circura Group.
12 december 2025

Vinge har företrätt Axcel VI och Currentum vid förvärv av Klarins Rör

Vinge har företrätt Axcel VI och Currentum-koncernen vid förvärvet av Klarins Rör i Göteborg AB (”Klarins Rör”).
9 december 2025