Uppdrag

Vinge företräder Axcel och XPartners vid förvärv av HTJ

13 juni 2024

Vinge har företrätt Axcel VII (”Axcel”) och XPartners Samhällsbyggnad (”XPartners”) vid förvärvet av HTJ Holding OY och dess dotterbolag Rakennuttajatoimisto HTJ Oy (”HTJ”).

HTJ är en av de ledande byggkonsultfirmorna i Finland, med över 200 anställda och en omsättning på cirka 26 miljoner euro. HTJ erbjuder experttjänster inom byggledning, energi- och miljörådgivning samt projektledning och har sitt huvudkontor i Vanda utanför Helsingfors. Genom förvärvet tar XPartners steget in på den finländska marknaden.

Vinges team bestod av ansvarig delägare Christina Kokko tillsammans med Carl Fredrik Wachtmeister, Alexander Rüdén och David Olander.

Relaterat

Vinge företräder Axcel och Accru Partners vid förvärven av Carlstedt & Lindh AB och Brahe Revisionsbyrå AB

Vinge har företrätt Axcel VII och Accru Partners i samband med förvärven av Carlstedt & Lindh AB och Brahe Revisionsbyrå AB
24 april 2025

Vinge har företrätt Platzer Fastigheter

Platzer Fastigheter har sålt bostadsbyggrätter i området Södra Änggården i Göteborg till PEAB Bostad. Södra Änggården skall utvecklas av Platzer Fastigheter i samverkan med ett antal aktörer.
22 april 2025

Vinge biträder Biotage i samband med RWK Bidcos offentliga uppköpserbjudande

Den 22 april 2025 offentliggjorde RWK Bidco AB, ett nybildat bolag som indirekt är helägt av KKR-Fonder, ett offentligt uppköpserbjudande till aktieägarna i Biotage AB att överlåta samtliga stamaktier i Biotage till RWK Bidco för 145 kronor kontant per stamaktie.
22 april 2025