Uppdrag

Vinge företräder Axcel och Acurum Group vid förvärven av Piperep och Pipe Eksperten

23 september 2025 M&A

Vinge har företrätt Axcel VII och Acurum Group i samband med förvärven av Piperep AS och Pipe Eksperten AS.

Piperep AS och Pipe Eksperten AS är entreprenörsledda, lokalt förankrade bolag med expertis inom reparation och renovering av skorstenar samt rökkanaler respektive renovering och installation av skorstenar samt eldstäder. Genom förvärvet av Piperep AS breddar Acurum Group sitt erbjudande inom skorstenar och rökkanaler, med särskilt fokus på innovativa lösningar för reparation och renovering. Pipe Eksperten AS kompletterar koncernen med ett brett erbjudande inom försäljning och installation av eldstäder, videokontroll, felsökning och ett brett sortiment av kompletterande produkter.

Acurum Group består av bolag som erbjuder tjänster inom luftkvalitet, fukthantering och rörunderhåll, och har varit verksamma sedan 2024. Gruppen omfattar idag cirka 23 bolag i Sverige, Norge och Finland, med cirka 750 medarbetare och en omsättning på cirka 1,2 miljarder SEK. Varje bolag verkar under sitt eget varumärke, men utvecklas genom gemensamma initiativ, samarbete och delad kompetens inom gruppen.

Vinges team bestod av Christina Kokko, Elsie Nassar, Emma Lundberg och Ida Appelgren (M&A) samt Julia Ulander Kull (Projektassistent).

Läs klientens pressmeddelanden här och här.

Relaterat

Vinge har biträtt Consolid Equity och övriga säljare vid försäljningen av Sertion till Altor

Vinge har biträtt Consolid Equity och övriga säljare vid försäljningen av Sertion-koncernen till Altor Fund IV (”Altor”). I samband med transaktionen kommer entreprenörer och ledning att återinvestera och kvarstå som nyckelägare, i partnerskap med Altor för att accelerera koncernens nästa tillväxtfas på befintliga marknader och i nya geografier.
11 maj 2026

Vinge biträder Stendörren vid emission av gröna hybridobligationer

Vinge har biträtt Stendörren Fastigheter AB vid dess emission av gröna hybridobligationer om SEK 400 miljoner (inom en ram om SEK 800 miljoner).
7 maj 2026

Vinge biträder Ingrid Capacity vid emissionen av seniora säkerställda obligationer om 400 miljoner kronor

Vinge har biträtt Ingrid Capacity AB (publ), i samband med dess emission av seniora säkerställda obligationer om 400 miljoner kronor, inom ett totalt rambelopp om 1 miljard kronor.
7 maj 2026