Uppdrag

Vinge företräder Axcel och Acurum Group vid förvärven av Piperep och Pipe Eksperten

23 september 2025 M&A

Vinge har företrätt Axcel VII och Acurum Group i samband med förvärven av Piperep AS och Pipe Eksperten AS.

Piperep AS och Pipe Eksperten AS är entreprenörsledda, lokalt förankrade bolag med expertis inom reparation och renovering av skorstenar samt rökkanaler respektive renovering och installation av skorstenar samt eldstäder. Genom förvärvet av Piperep AS breddar Acurum Group sitt erbjudande inom skorstenar och rökkanaler, med särskilt fokus på innovativa lösningar för reparation och renovering. Pipe Eksperten AS kompletterar koncernen med ett brett erbjudande inom försäljning och installation av eldstäder, videokontroll, felsökning och ett brett sortiment av kompletterande produkter.

Acurum Group består av bolag som erbjuder tjänster inom luftkvalitet, fukthantering och rörunderhåll, och har varit verksamma sedan 2024. Gruppen omfattar idag cirka 23 bolag i Sverige, Norge och Finland, med cirka 750 medarbetare och en omsättning på cirka 1,2 miljarder SEK. Varje bolag verkar under sitt eget varumärke, men utvecklas genom gemensamma initiativ, samarbete och delad kompetens inom gruppen.

Vinges team bestod av Christina Kokko, Elsie Nassar, Emma Lundberg och Ida Appelgren (M&A) samt Julia Ulander Kull (Projektassistent).

Läs klientens pressmeddelanden här och här.

Relaterat

Vinge har biträtt vid försäljningen av Compab till Tången

Vinge har biträtt ägarna av Compab Energiteknik i samband med försäljningen av 80 procent av aktierna till Tången Industrikapital. Compab som omstätter ca. 100 MSEK säljer, installerar och servar bl.a. ång- och hetvattenpannor samt brännare till industrin.
26 oktober 2026

Vinge har biträtt Capio vid förvärvet av Rehabhotellet Sthlm AB

Rehabhotellet i Sthlm AB bedriver verksamhet med avancerad sjukvård i hemmet och specialiserad palliativ slutenvård inom Region Stockholm.
26 oktober 2026

Vinge har biträtt AIP Management i förvärvet av vindkraftsparken Överturingen

Vinge har biträtt AIP Management, en investerare specialiserad på infrastruktur inom energi och klimatomställning, i samband med förvärvet av en landbaserad vindkraftspark i Överturingen i mellersta Sverige.
22 oktober 2026