Uppdrag

Vinge företräder Axcel i samband med sammanslagningen av itm8 och dess nuvarande portföljbolag AddPro

30 maj 2022 M&A

Axcel, tillsammans med Chr. Augustinus Fabrikker, har kommit överens om att förvärva den danska digitala transformationspartnern, itm8, i syfte att tillsammans med Axcel-ägda AddPro skapa en nordeuropeisk koncern inom end-to-end IT-tjänster.

Itm8 och AddPro har genom åren var för sig byggt upp starka varumärken och målet är att tillsammans utöka utbudet av IT-tjänster på den nordeuropeiska marknaden. Vinge var juridisk rådgivare till Axcel i transaktionen avseende försäljningen av AddPro samt i relation till sammanslagningens svenskrättsliga aspekter.

Transaktionen är villkorad av sedvanliga myndighetsgodkännanden och förväntas vara avslutad under Q3 2022.

Vinges team bestod av Christina Kokko, Johanna Wiberg, Viktor Lennartsson och Nina Fathjalali (M&A) samt Viktoria Owetz Leyva, Sara Dahlros Sköld, Christoffer Widström, Julia Hagelberg and Klara Lundquist (VDR).

Relaterat

Vinge har biträtt Vitamin Well och dess majoritetsägare Cinven, Bridgepoint och grundarna vid Vitamin Wells samgående med EMPWR

Vinge har biträtt Vitamin Well och dess majoritetsägare Cinven, grundarna av Vitamin Well samt Bridgepoint i samband med Vitamin Wells förvärv av EMPWR Nutrition Group från majoritetssäljaren Waterland Private Equity Investments.
3 juli 2026

Vinge har biträtt Morrow Bank i samband med dess emissioner av primärkapitalinstrument (AT1) och supplementärkapitalinstrument (Tier 2)

Emissionerna omfattade eviga AT1-obligationer om NOK 300 miljoner med en rörlig kupong om 3-månaders NIBOR + 425 baspunkter och första inlösenrätt 2031 samt efterställda Tier 2-obligationer om SEK 200 miljoner med en rörlig kupong om 3-månaders STIBOR + 325 baspunkter och första inlösenrätt 2031. Obligationerna avses tas upp till handel på Nasdaq Stockholm.
3 juli 2026

Vinge företräder Wihlborgs Fastigheter i samband med finansieringen av fastighetsförvärv värde 13,3 miljarder kronor

Vinge företräder Wihlborgs Fastigheter AB (publ) i samband med finansieringen av förvärvet av Castellums samlade fastighetsbestånd i Malmö, Lund och Helsingborg. Finansieringen har säkerställts via Danske Bank, SEB och Swedbank.
29 juni 2026