Uppdrag

Vinge företräder Atairos i samband med ett rekommenderat uppköpserbjudande till aktieägarna i Ocean Outdoor. Erbjudandets värde uppgår till cirka 5 805 miljoner kronor.

6 maj 2022 M&A

Transaktionen kommer genomföras via en s.k. statutory merger enligt Brittiska Jungfruöarnas bolagsrätt, och är beroende av svenska Konkurrensverket godkännande och andra sedvanliga tillträdesvillkor. Transaktionen förväntas genomföras under juni 2022.

Atairos är en investeringsfond med omkring USD 6,5 miljarder in kapital och kontor i New York, London och Philadelphia. Ocean Outdoor är en ledande aktör i digital ’out-of-home’ reklam i Storbritanninen och Europa. Oceans aktier är noterade på London Stock Exchange.

Vinges team bestod av Sofie Nordgren (M&A), Pär Remnelid (EU / Competition) and Carl Trolle Olson (M&A).

 

Relaterat

Vinge företräder Schibsted Tillväxtmedier i samband med deras försäljning av Prisjakt

Schibsted Tillväxtmedier har ingått avtal avseende försäljning av Prisjakt till eEquity. Köpeskillingen förväntas uppgå till omkring 500 miljoner kronor. Schibsted har ägt Prisjakt i ca 20 år och försäljning genomförs som en del av Schibsteds pågående streamlining av organisationen och portföljen.
6 maj 2025

Vinge har företrätt Studentbostäder i Norden AB i samband med dess företrädesemission

Vinge har företrätt Studentbostäder i Norden AB (publ), ett fastighetsbolag vars aktier är noterade på Nasdaq First North Premier Growth Market, i samband med en övertecknad företrädesemission varigenom Studentbostäder i Norden AB (publ) tillförs cirka 145 miljoner kronor före avdrag för emissionskostnader.
25 april 2025

Vinge företräder Axcel och Accru Partners vid förvärven av Carlstedt & Lindh AB och Brahe Revisionsbyrå AB

Vinge har företrätt Axcel VII och Accru Partners i samband med förvärven av Carlstedt & Lindh AB och Brahe Revisionsbyrå AB
24 april 2025