Uppdrag

Vinge företräder Atairos i samband med ett rekommenderat uppköpserbjudande till aktieägarna i Ocean Outdoor. Erbjudandets värde uppgår till cirka 5 805 miljoner kronor.

6 maj 2022 M&A

Transaktionen kommer genomföras via en s.k. statutory merger enligt Brittiska Jungfruöarnas bolagsrätt, och är beroende av svenska Konkurrensverket godkännande och andra sedvanliga tillträdesvillkor. Transaktionen förväntas genomföras under juni 2022.

Atairos är en investeringsfond med omkring USD 6,5 miljarder in kapital och kontor i New York, London och Philadelphia. Ocean Outdoor är en ledande aktör i digital ’out-of-home’ reklam i Storbritanninen och Europa. Oceans aktier är noterade på London Stock Exchange.

Vinges team bestod av Sofie Nordgren (M&A), Pär Remnelid (EU / Competition) and Carl Trolle Olson (M&A).

 

Relaterat

Vinge har företrätt Oncopeptides i samband med dess företrädesemission

Vinge har företrätt Oncopeptides AB (publ) i samband med en fullt garanterad företrädesemission som tillför Oncopeptides cirka 150 miljoner kronor före avdrag för transaktionskostnader.
28 augusti 2025

Vinge företräder Main Capital och Unik vid förvärvet av LEB System Aktiebolag

Vinge har företrätt Unik International ApS (“Unik”), en dansk leverantör av programvara för bostads- och fastighetsförvaltning, vid förvärvet av LEB System Aktiebolag. Det synergistiska förvärvet förväntas komplettera och utöka Uniks erbjudande och passar strategiskt väl in i Unik och ligger i linje med företagets internationaliseringsstrategi på den nordiska marknaden för fastighetsförvaltningsprogramvara.
28 augusti 2025

Vinge har biträtt Xspray Pharma i samband med dess företrädesemission och skuldrefinansiering

Vinge har biträtt Xspray Pharma AB (publ) i samband med en företrädesemission om cirka 130 miljoner kronor före transaktionskostnader med en övertilldelningsemission om cirka 20 miljoner kronor samt refinansiering av ett befintligt lån.
28 augusti 2025