Uppdrag

Vinge företräder Assa Abloy i deras förvärv av Port System 2000 Aktiebolag

16 november 2009

Vinge företräder Assa Abloy vid deras förvärv av Port System 2000 Aktiebolag, ett bolag specialiserat på slutkundslösningar för industriella portar och dockningssystem. 

Port System 2000 Aktiebolag grundades 1987 och har kontor i Habo, Stockholm, Göteborg och Malmö. Bolaget har 80 anställda och förväntas uppnå en omsättning om 125 MSEK 2009.

Vinges team bestod av ansvarig delägare Johan Winnerblad samt biträdande juristerna Alexandra Palmér och Joacim Rydergård.

Relaterat

Vinge har biträtt Gamma Waves i Sportways finansieringsrunda om 20 miljoner euro

Vinge har agerat juridisk rådgivare till Gamma Waves i samband med Sportways finansieringsrunda om 20 miljoner euro. Rundan leddes av Gamma Waves, tillsammans med fortsatt deltagande från befintliga aktieägare, och värderar Sportway till cirka 92 miljoner euro (omkring 1 miljard kronor) post-money.
24 juni 2026

Vinge biträder Spotlight Group i samband med budet från Kriptown

Vinge biträder Spotlight Group AB (publ) i samband med att Kriptown SAS har lämnat ett offentligt kontant uppköpserbjudande till aktieägarna i Spotlight Group
17 juni 2026

Vinge har biträtt EQT IX i samband med avyttring av dess innehav i Beijer Ref AB (publ)

Vinge har biträtt EQT IX (”EQT”) i samband med nedförsäljning av samtliga sina återstående aktier av serie B i Beijer Ref AB (publ) i en så kallad accelererad bookbuilding-process genomförd den 15 juni 2026.
16 juni 2026