Uppdrag

Vinge företräder Ardagh vid förvärvet av Impress Metal Packaging

9 december 2010

Vinge företräder Ardagh Corporate Services Limited i samband med att Ardagh Glass förvärvade Impress Metal Packaging för en köpeskilling om ca 1.7 miljarder euro. 
 
Impress är ett globalt företag inom metallförpackningsindustrin. Ardagh Glass är för nuvarande den tredje största glasförpackningsleverantören i Europa. Tillsammans kommer företaget att ha 81 produktionsanläggningar och en ledande marknadsposition med en omsättning på 3 miljader euro och 14000 anställda. Verksamheten kommer att gå under namnet Ardagh Packaging Group. Affären villkoras av sedvanliga europeiska och amerikanska konkurrensrättsliga prövningar.

Vinges team bestod av Mikael Ståhl, Björn Gustavsson, Albert Wållgren, Elin Hjort, Andreas Malmberg och Christina O Rosén.

Relaterat

Vinge företräder Platzer i kombinationsaffär med Göteborgs Hamn avseende fastigheter i Arendal

Vinge har företrätt Platzer vid en kombinationsaffär med Göteborgs Hamn bestående av försäljning av fastigheten Arendal 1:28, delar av fastigheterna Arendal 1:29 och Arendal 1:31 samt förvärv av del av fastigheten Arendal 764:291.
8 april 2026

Vinge har biträtt SEB, Swedbank och Danske Bank i samband med en bryggkreditfacilitet till Catena

Vinge har biträtt Skandinaviska Enskilda Banken AB (publ), Swedbank AB (publ) och Danske Bank A/S i deras roller som mandated lead arrangers och bookrunners i samband med ingåendet av en bryggkreditfacilitet om 4 360 000 000 SEK, 195 000 000 EUR och 170 000 000 DKK till Catena AB (publ).
2 april 2026

Vinge företräder grundarna av Nordic Knots i samband med en investering i bolaget av Imaginary Ventures och ytterligare investerare

Vinge har företrätt grundarna av Nordic Knots i samband med en investering i bolaget ledd av Imaginary Ventures, tillsammans med ytterligare investerare såsom Creades, IRIS Ventures och St Dominique Capital.
2 april 2026