Uppdrag

Vinge företräder Ardagh vid förvärvet av Impress Metal Packaging

9 december 2010

Vinge företräder Ardagh Corporate Services Limited i samband med att Ardagh Glass förvärvade Impress Metal Packaging för en köpeskilling om ca 1.7 miljarder euro. 
 
Impress är ett globalt företag inom metallförpackningsindustrin. Ardagh Glass är för nuvarande den tredje största glasförpackningsleverantören i Europa. Tillsammans kommer företaget att ha 81 produktionsanläggningar och en ledande marknadsposition med en omsättning på 3 miljader euro och 14000 anställda. Verksamheten kommer att gå under namnet Ardagh Packaging Group. Affären villkoras av sedvanliga europeiska och amerikanska konkurrensrättsliga prövningar.

Vinges team bestod av Mikael Ståhl, Björn Gustavsson, Albert Wållgren, Elin Hjort, Andreas Malmberg och Christina O Rosén.

Relaterat

Vinge företräder Workday, Inc. vid förvärvet av Sana Labs för 1,1 miljarder dollar

Vinge, tillsammans med Orrick Herrington & Sutcliffe, har företrätt Workday, Inc. (NASDAQ: WDAY) (”Workday”) vid förvärvet av samtliga aktier i Sana Labs AB.
16 september 2025

Vinge biträder vid försäljning av ArmaTech till Defensor Group

Vinge har biträtt vid försäljningen av ArmaTech i Kungsbacka AB (“ArmaTech”) till den nybildade försvarskoncernen Defensor Group AB (“Defensor”).
16 september 2025

Vinge rådgivare i samband med Klarnas börsnotering på New York-börsen

Vinge, tillsammans med Latham & Watkins, agerade rådgivare åt bookrunners och managers i samband med Klarnas börsnotering på New York-börsen. Klarna är en global digital bank och leverantör av flexibla betalningslösningar.
15 september 2025