Uppdrag

Vinge företräder Ardagh vid förvärvet av Impress Metal Packaging

9 december 2010

Vinge företräder Ardagh Corporate Services Limited i samband med att Ardagh Glass förvärvade Impress Metal Packaging för en köpeskilling om ca 1.7 miljarder euro. 
 
Impress är ett globalt företag inom metallförpackningsindustrin. Ardagh Glass är för nuvarande den tredje största glasförpackningsleverantören i Europa. Tillsammans kommer företaget att ha 81 produktionsanläggningar och en ledande marknadsposition med en omsättning på 3 miljader euro och 14000 anställda. Verksamheten kommer att gå under namnet Ardagh Packaging Group. Affären villkoras av sedvanliga europeiska och amerikanska konkurrensrättsliga prövningar.

Vinges team bestod av Mikael Ståhl, Björn Gustavsson, Albert Wållgren, Elin Hjort, Andreas Malmberg och Christina O Rosén.

Relaterat

Vinge har biträtt Skeptiva AB i samband med en kapitalanskaffning

Skeptiva bygger nästa generations cybersäkerhetsförsvar mot bedrägerier. Skeptiva har utvecklat en AI-applikation som upptäcker attacker och varnar användaren i realtid.
11 mars 2026

Vinge har företrätt Main Capital vid förvärvet av Good Solutions Sweden AB

Good Solutions Sweden AB (”Good Solutions”) tillhandahåller en mjukvarulösning som hjälper fabriker att identifiera och minska produktionsförluster. Mjukvaran omvandlar data från maskiner och operatörer till insikter som kan användas för att effektivisera produktionen och öka lönsamheten.
11 mars 2026

Vinge företräder Studsvik AB (publ) vid förvärvet av Kärnfull Next AB

Vinge har företrätt Studsvik AB (publ) i samband med förvärvet av Kärnfull Next AB, ett bolag som utvecklar metoder för att bygga små modulära kärnreaktorer.
10 mars 2026