Uppdrag

Vinge företräder Ardagh vid förvärvet av Impress Metal Packaging

9 december 2010

Vinge företräder Ardagh Corporate Services Limited i samband med att Ardagh Glass förvärvade Impress Metal Packaging för en köpeskilling om ca 1.7 miljarder euro. 
 
Impress är ett globalt företag inom metallförpackningsindustrin. Ardagh Glass är för nuvarande den tredje största glasförpackningsleverantören i Europa. Tillsammans kommer företaget att ha 81 produktionsanläggningar och en ledande marknadsposition med en omsättning på 3 miljader euro och 14000 anställda. Verksamheten kommer att gå under namnet Ardagh Packaging Group. Affären villkoras av sedvanliga europeiska och amerikanska konkurrensrättsliga prövningar.

Vinges team bestod av Mikael Ståhl, Björn Gustavsson, Albert Wållgren, Elin Hjort, Andreas Malmberg och Christina O Rosén.

Relaterat

Vinge biträder finansierande banker i samband med Verdane och Telenors partnerskap avseende Telenor Connexion

Vinge har biträtt ett syndikat av nordiska och nordeuropeiska banker i samband med finansieringen av Verdane och Telenors etablering av ett nytt partnerskap avseende Telenor Connexion. Inom ramen för partnerskapet kommer Verdane och Telenor gemensamt att investera i Telenor Connexion, en ledande leverantör av IoT-lösningar. Transaktionen slutfördes den 10 september 2026 och värderar Telenor Connexion till 7,5 miljarder kronor.
23 september 2026

Vinge biträder Accru Partners vid emission av seniora säkerställda obligationer

Vinge biträder Accru Partners, och dess ägare Axcel, vid Accru Partners första emission av seniora säkerställda obligationer om EUR 550 miljoner.
23 september 2026

Vinge biträder Sveafastigheter vid emission av obligationer om EUR 350 miljoner

Vinge har biträtt Sveafastigheter AB (publ) vid dess emission av seniora icke-säkerställda obligationer om EUR 350 miljoner under Sveafastigheters befintliga EMTN-program med ett rambelopp om EUR 2 miljarder.
23 september 2026