Uppdrag

Vinge företräder Amundi i samband med förvärv av Lyxor Asset Management från Société Générale för 825 miljoner euro

Vinge företräder Amundi, en del av Crédit Agricole-koncernen, i samband med dess förvärv av Lyxor från Société Générale.

Lyxor är en pionjär inom och den tredje största aktören i Europa vad gäller börshandlade fonder (ETFs) och genom förvärvet kommer Amundi stärka sin position som den europeiska ledaren på den snabbväxande marknaden för ETF:er. Transaktionen är villkorad av sedvanliga myndighetsgodkännanden och förväntas att slutföras senast i februari 2022.

Vinges team består av ansvarig delägare Fredrik Wilkens, projektledare Henrik Schön, Anton Sjökvist (fondfrågor), Åsa Gotthardson, Sara Strandberg och Ebba Svenburg (arbetsrätt), Maria Schultzberg, Henrik Wastenson och Karolin Ekström (skatt) samt Ulf Nilsson (mervärdeskatt).

Relaterat

Vinge biträder säljarna av Berg Propulsion

Vinge har biträtt säljarna i samband med försäljningen av Berg Propulsion till Kongsberg Maritime.
10 september 2026

Naval Group tecknar avtal om fyra försvars- och interventionsfregatter (FDI) till svenska marinen

Vinge har biträtt Naval Group i samband med förhandlingarna med Försvarets materielverk (FMV) avseende upphandling av fyra försvars- och interventionsfregatter (FDI) till svenska marinen. Avtalet undertecknades den 31 augusti 2026 i Stockholm. Naval Group har valts ut av den svenska regeringen som strategisk partner för att snabbt stärka och modernisera marinens förmåga.
8 september 2026

Vinge företräder Axcel och Sanviva vid förvärven av DermaCura och YourRad

Vinge har företrätt Axcel Elevate I och Sanviva i samband med förvärven av DermaCura och YourRad.
7 september 2026