Uppdrag

Vinge företräder Amundi i samband med förvärv av Lyxor Asset Management från Société Générale för 825 miljoner euro

Vinge företräder Amundi, en del av Crédit Agricole-koncernen, i samband med dess förvärv av Lyxor från Société Générale.

Lyxor är en pionjär inom och den tredje största aktören i Europa vad gäller börshandlade fonder (ETFs) och genom förvärvet kommer Amundi stärka sin position som den europeiska ledaren på den snabbväxande marknaden för ETF:er. Transaktionen är villkorad av sedvanliga myndighetsgodkännanden och förväntas att slutföras senast i februari 2022.

Vinges team består av ansvarig delägare Fredrik Wilkens, projektledare Henrik Schön, Anton Sjökvist (fondfrågor), Åsa Gotthardson, Sara Strandberg och Ebba Svenburg (arbetsrätt), Maria Schultzberg, Henrik Wastenson och Karolin Ekström (skatt) samt Ulf Nilsson (mervärdeskatt).

Relaterat

Vinge har biträtt Consolid Equity och övriga säljare vid försäljningen av Sertion till Altor

Vinge har biträtt Consolid Equity och övriga säljare vid försäljningen av Sertion-koncernen till Altor. I samband med transaktionen kommer entreprenörer och ledning att återinvestera och kvarstå som nyckelägare, i partnerskap med Altor för att accelerera koncernens nästa tillväxtfas på befintliga marknader och i nya geografier.
11 maj 2026

Vinge biträder Stendörren vid emission av gröna hybridobligationer

Vinge har biträtt Stendörren Fastigheter AB vid dess emission av gröna hybridobligationer om SEK 400 miljoner (inom en ram om SEK 800 miljoner).
7 maj 2026

Vinge biträder Ingrid Capacity vid emissionen av seniora säkerställda obligationer om 400 miljoner kronor

Vinge har biträtt Ingrid Capacity AB (publ), i samband med dess emission av seniora säkerställda obligationer om 400 miljoner kronor, inom ett totalt rambelopp om 1 miljard kronor.
7 maj 2026