Uppdrag

Vinge företräder aktieägarna, däribland Bridgepoint, i FCG Group AB i samband med försäljningen till IK Partners

19 januari 2022 M&A Bank och finans

FCG är en GRC-tjänsteleverantör som erbjuder rådgivning, outsourcing, fondadministrativa tjänster och tech-lösningar inom GRC till finansbranschen.

FCG som grundades 2008 och med huvudkontor i Stockholm, har utvecklats till att bli en ledande aktör inom GRC i Norden. FCG har en diversifierad kundbas som sträcker sig från snabbväxande fintech-start-ups till stora banker.

Transaktionen är villkorad av tillämpliga godkännanden från myndigheter.

Vinges team bestod av Daniel Rosvall, Samra Baytar, Per Kling, Linnea Petersson och Caroline Krassén.

 

Relaterat

Vinge har biträtt Nimlas i samband med sex strategiska förvärv som stärker koncernens position på den svenska installationsmarknaden

Nimlas, med KLAR Partners som huvudägare, är en av Nordens ledande installationskoncerner med närmare 140 bolag och 5 000 medarbetare i Sverige, Finland och Norge.
2 september 2026

Vinge har biträtt Aspira Partners vid etableringen av Aspira Fund I

Vinge har biträtt Aspira Partners ("Aspira") vid etableringen och fondresningen av Aspiras debutfond, Aspira Fund I (D) AB och Aspira Fund I (E) AB (gemensamt "Fonden").
31 augusti 2026

Vinge biträder Consolid Equity vid försäljningen av Road Mobility Services till Nalka

Vinge har biträtt Consolid Equity vid försäljningen av Road Mobility Services till Nalka. I samband med transaktionen kommer Consolid, entreprenörer och ledning att återinvestera och kvarstå som minoritetsägare vid sidan av Nalka som ny majoritetsägare.
28 augusti 2026