Uppdrag

Vinge företräder aktieägarna, däribland Bridgepoint, i FCG Group AB i samband med försäljningen till IK Partners

19 januari 2022 M&A Bank och finans

FCG är en GRC-tjänsteleverantör som erbjuder rådgivning, outsourcing, fondadministrativa tjänster och tech-lösningar inom GRC till finansbranschen.

FCG som grundades 2008 och med huvudkontor i Stockholm, har utvecklats till att bli en ledande aktör inom GRC i Norden. FCG har en diversifierad kundbas som sträcker sig från snabbväxande fintech-start-ups till stora banker.

Transaktionen är villkorad av tillämpliga godkännanden från myndigheter.

Vinges team bestod av Daniel Rosvall, Samra Baytar, Per Kling, Linnea Petersson och Caroline Krassén.

 

Relaterat

Vinge biträder Borgo vid bolagets första emission av primärkapitalinstrument (AT1)

Vinge har biträtt Borgo AB (publ) i samband med dess framgångsrika emission av primärkapitalinstrument (s.k. AT1-obligationer) om 350 miljoner kronor med en rörlig kupong om 3-månaders STIBOR + 390 punkter.
29 januari 2026

Vinge företräder J Bil vid förvärv av Appelskog Bil AB

Vinge företrädde köparen J Bil AB vid förvärv av samtliga aktier i Appelskog Bil AB.
29 januari 2026

Vinge har biträtt United Lithium Corp. i samband med förvärv av Swedish Minerals AB

United Lithium är ett prospekterings- och utvecklingsbolag med fokus på den globala efterfrågan på litium, uran och sällsynta jordartsmetaller.
29 januari 2026