Uppdrag

Vinge företrädde Powerbox International

24 september 2012

Vinge företrädde Powerbox International AB i samband med försäljningen av sin italienska dotterbolag Powerbox Italia Srl till Bel Fuse Inc. Powerbox koncernen är en av Europas ledande tillverkare och leverantör av nätaggregat  med dotterbolag i 16 länder.

Vinges team bestod av delägare Johan Larsson tillsammans med biträdande juristen Rime Dreber.

Relaterat

Vinge biträder Consolid Equity vid försäljningen av Road Mobility Services till Nalka

Vinge har biträtt Consolid Equity vid försäljningen av Road Mobility Services till Nalka. I samband med transaktionen kommer Consolid, entreprenörer och ledning att återinvestera och kvarstå som minoritetsägare vid sidan av Nalka som ny majoritetsägare.
28 augusti 2026

Vinge företräder IK Partners och Selatek i samband med förvärvet av Jamo Sikring

Vinge företräder IK Partners och deras portföljbolag Selatek AB (“Selatek”) i samband med förvärvet av JAMO SIKRING A/S (“Jamo Sikring”), en dansk specialist inom installation, service och löpande kontroll av brandtekniska anläggningar. Förvärvet innebär att Selatek etablerar verksamhet i Danmark och stärker samtidigt koncernens position inom brandsäkerhet och säkerhetsservice i Norden.
21 augusti 2026

Vinge biträder Xamera Group vid förvärv av finska Integrify

Xamera Group, delägt av Helix Kapital, har förvärvat samtliga aktier i finska Integrify, en ledande finsk aktör inom teknikfokuserad och hyrköpsbaserad kompetensförsörjning till industri-, försvars- och techsektorn.
20 augusti 2026