Uppdrag

Vinge företrädde PK AirFinance i samband med försäljning av 3 Boeing 737-8JP flygplan samt exporten av dessa till Mexico

22 september 2021 Bank och finans

Vinge har företrätt PK AirFinance, en del av Apollo Global Management, i samband med försäljningen av 3 Boeing 737-8JP flygplan till Wilmington Trust samt export till Mexico.

Planen flögs tidigare av Norwegian Air Shuttle ASA. Utöver arbetet vid försäljningen biträdde Vinge även vid arbetet med registreringsåtgärder m.m. i förhållande till Transportstyrelsen och med exporten av flygplanen till Mexico.

Vinges team bestod av ansvarig delägare Fredrik Wilkens, projektledare Henrik Schön, Anton Sjökvist och Elias Bohlin.

Relaterat

Vinge har bistått Investor i samband med förvärv av aktier i EQT

Vinge har bistått Investor i samband med förvärv av 12 500 000 aktier i EQT AB från Wallenberg Investments för en total köpeskilling om cirka 3,5 miljarder kronor.
19 oktober 2026

Vinge har biträtt Oncopeptides i samband med riktad nyemission

Vinge har biträtt Oncopeptides i samband med riktad nyemission, varigenom Oncopeptides tillförs 100 MSEK före transaktionskostnader.
16 oktober 2026

Vinge biträder KGAL vid avyttringen av en nordisk vindkraftsportfölj till Enordic Evergreen

Vinge har biträtt KGAL vid avyttringen av en nordisk landbaserad vindkraftsportfölj till Enordic Evergreen.
14 oktober 2026