Uppdrag

Vinge företrädde PK AirFinance i samband med försäljning av 3 Boeing 737-8JP flygplan samt exporten av dessa till Mexico

22 september 2021 Bank och finans

Vinge har företrätt PK AirFinance, en del av Apollo Global Management, i samband med försäljningen av 3 Boeing 737-8JP flygplan till Wilmington Trust samt export till Mexico.

Planen flögs tidigare av Norwegian Air Shuttle ASA. Utöver arbetet vid försäljningen biträdde Vinge även vid arbetet med registreringsåtgärder m.m. i förhållande till Transportstyrelsen och med exporten av flygplanen till Mexico.

Vinges team bestod av ansvarig delägare Fredrik Wilkens, projektledare Henrik Schön, Anton Sjökvist och Elias Bohlin.

Relaterat

Vinge företräder Axcel VI och Currentum vid förvärv av Elprojekt Skandinavien

Vinge företräder Axcel VI och Currentum-koncernen vid förvärvet av Elprojekt Skandinavien. Bolaget levererar kompletta elinstallationer i hela Sverige med fokus på nybyggnation av logistikfastigheter, produktionsanläggningar, flerbostadshus och kontorsbyggnader. Under 2024 omsatte Elprojekt Skandinavien 316 miljoner kronor.
23 juni 2025

Vinge företräder Meribel Pharma Solutions

Vinge företräder Meribel Pharma Solutions i samband med försäljning av en produktionsanläggning specialiserad på tillverkning av antibiotika till Apotek Produktion & Laboratorier AB ("APL").
23 juni 2025

Vinge har biträtt Hansa Biopharma i samband med en riktad nyemission om cirka 232 miljoner kronor och omstrukturering av skuldfinansiering

Vinge har biträtt Hansa Biopharma AB (publ) i samband med en riktad nyemission, varigenom Hansa tillförs cirka 232 miljoner kronor före transaktionskostnader, och omstrukturering av skuldfinansiering. Som en del av sådan skuldomstrukturering har Hansa i samband med den riktade emissionen kvittat skulder motsvarande cirka 14,9 miljoner USD av sitt totala skuldbelopp.
23 juni 2025