Uppdrag

Vinge företrädde Industrifonden vid investering i Zaplox

1 november 2011

Vinge företrädde Industrifonden vid dess investering i Zaplox. Investeringen gjordes tillsammans med LMK Venture. Zaplox har utvecklat ett system för att styra dörrlås via mobiltelefonen. Pengarna ska användas till att förbereda bolaget för expansion och vidareutveckla Zaplox produkter och tjänster baserat på mobila nycklar.

Industrifonden företräddes av Johan Larsson (projektledare) och Claes Henriksson. Johan Winnerblad är ansvarig delägare.

Relaterat

Vinge företräder Altor i budet på Sleep Cycle

Snark BidCo, ett bolag kontrollerat av Altor Fund V (No. 1) och Altor Fund V (No. 2), lämnade ett offentligt uppköpserbjudande till aktieägarna i Sleep Cycle att överlåta samtliga aktier till Snark BidCo. Aktierna i Sleep Cycle är upptagna till handel på Nasdaq Stockholm. Efter utgången av den förlängda acceptfristen kontrollerar Snark BidCo cirka 79,2 procent av aktiekapitalet och rösterna i Sleep Cycle. Det totala värdet av erbjudandet upgick till cirka 497 miljoner kronor.
7 augusti 2026

Vinge företräder SEB Kort i samband med gränsöverskridande fusion med AirPlus

Vinge har företrätt SEB Kort i samband med en gränsöverskridande fusion varigenom dotterbolaget AirPlus uppgått i SEB Kort genom absorption.
6 augusti 2026

Vinge företräder Altor- och Stena-ägda Gunnebo i samband med försäljning av Gunnebo Entrance Control AB till ASSA Abloy

Vinge har företrätt Gunnebo i samband med försäljningen av Gunnebo Entrance Control AB till ASSA Abloy.
4 augusti 2026